Lenkija referatas


Referatas apie lenkija. Skaidres apie lenkija. Lenkija skaidres. Referatai apie lenkija. Referatas lenkai lietuvoje 18 amziuje. Referatai lenkija antro pasaulinio karo metu. Lenkija yra centralizuota valstybė. Lenkija referatas speros. Aprasymas apie lenkijos valstibe. Referatas apie lenkijos mokescius.

Lenkija yra centrinės europos valstybė. Ji ribojasi su vokietija vakaruose, su čekija ir slovakija pietuose, ukraina ir baltarusija rytuose, su lietuva, rusija (kaliningrado sritimi) ir baltijos jūra šiaurėje. Dabartiniai lietuvos ir lenkijos santykiai apibūdinami kaip strateginė partnerystė. Didžiausi miestai. Varšuva. Istorija. Krokuva. Poznanė. Gdanskas. Ekonomika. Demografija.

Lenkija yra centrinės europos valstybė.

Lenkija yra demokratinė respublika. Joje galioja 1997 m. Priimta konstitucija. Įstatymų leidžiamoji valdžia - nacionalinė asamblėja sudaryta iš 460 narių žemutinių rūmų - seimo ir 100 narių aukštutinių rūmų (senato).

Lenkijos kraštovaizdis kinta nuo mažai raižytos pajūrio lygumos šiaurėje, kurią piečiau keičia lyguma su baltijos kalvagūbriu, vidurio lenkijos lyguma, kurią dar piečiau keičia kalnuotas kraštovaizdis, ties slovakijos siena pasibaigiantis sudetų ir karpatams priklausančių aukštųjų lenkijos valstybė pradėjo formuotis x amžiuje. Lenkijos aukso amžius buvo xv-xvi a. , valdant jogailaičių dinastijai. Nuo 1569 m. Kartu su Lietuva lenkija sudarė bendrą federacinę valstybę - abiejų tautų respubliką. Abiejų tautų respublika po paskutinio jogailaičio mirties tapo bajorų ir didikų valdoma valstybe su renkamu karaliumi. Bajorams arba vadinamajai šlėktai ginant savo laisves valstybė silpo, kadangi aplinkui formavosi stiprios centralizuotos valstybės.

Xvii a. Viduryje prasidėję karai su kazokais, o vėliau ir su turkija, švedija, rusija ir brandenburgu toliau silpnino valstybę. Xviii a. Abiejų tautų respublika, neturėdama efektyvios centrinės valdžios, pateko rusijos įtakon. Švietimo epocha lenkijoje paskatino patriotinio judėjimo atsiradimą, kuris siekė sutvarkyti valstybę. Reformų procesą nutraukė abiejų tautų respublikos padalinimai 1772, 1793 ir 1795 metais. Lenkija tapo kaimyninių valstybių - rusijos, prūsijos ir austrijos - dalimi.

Pirmojo pasaulinio karo metu lenkiją užėmė austrija bei vokietija. Netrukus po vokietijos kapituliacijos, 1918 m. Lapkričio 11 d. Lenkija atgavo nepriklausomybę (vadinamoji antroji respublika). Kare su sovietais 1919 m. Lenkija apgynė savo nepriklausomybę ir nustatė sienas su rusija. Nepaisydama susitarimų su Lietuva, lenkija faktiškai aneksavo ir vilniaus kraštą. 1922 m. Valdžia perduota demokratiškai išrinktoms institucijoms, tačiau jau 1926 m. Generolas pilsudskis suorganizavo pučą ir iki savo mirties 1935 m. Faktiškai buvo valstybės vadovu.

1939 m. Rugsėjo d. Vokietija užpuolė lenkiją pradėdama antrąjį pasaulinį karą, o rugsėjo 17 d. Prie jos prisidėjo ir tarybų sąjunga, kuri su vokietija jau po mėnesio pasidalino lenkijos teritoriją. Antrojo pasaulinio karo metu lenkija patyrė milžiniškus ekonominius ir gyventojų nuostolius.

  • Microsoft Word 324 KB
  • 2012 m.
  • 8 puslapiai (1322 žodžiai)
  • Lenkija referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Lenkija referatas. (2011 m. Liepos 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/lenkija-referatas.html Peržiūrėta 2019 m. Rugsėjo 20 d. 15:16
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema