Lešos


Lėšos. Finansų tvarkymas. Kapitalo įdėjimų (investicijų) sritys. Įvertinimo būdų skirstymas. Praktinis sąnaudų palyginimo būdas. Finansų matematikos būdai. Įplaukos ir išmokos. Finansavimo taisyklės. Įnašai. Akcijos. Paskolos. Obligacijos. Tiekėjų kreditai.

Įmonės finansų tvarkymas sudaro atskirą veiklos sritį. Paprastai individualioje įmonėje finansų tvarkymu užsiima pats šeimininkas, mažoje įmonėje - vyriausiasis finansininkas ar buhalteris (kuris dažnai tvarko ir visą apskaitą, todėl pašaliečiui atrodo, kad tai yra tas pats), o didelėje įmonėje finansus tvarko finansų direkcijÄ paskirstyti gautas (turimas) lėšas įvairioms įmonės tarnyboms; tai kartais vyksta gana sunkiai, nes kiekviena tarnyba nori pirmiausia įgyvendinti savo tikslus, pavyzdžiui, kam pirmiau skirti lėšas: reklamai ar gamybinės linijos modernizavimui, nes patobulinta linija leis pagerinti produkcijos kokybę, gražiau ją įpakuoti.

Taigi finansininkas turi sugebėti įvertinti, kur pigiausiai gauti lėšų ir kur įdėtos lėšos duos didžiausią naudą.

Finansinės lėšos nuolat juda, o judėjimo pėdsakai lieka sąskaitose ir buhalteriniame balanse. Balansas rodo tik tos dienos įmonės padėtį (paprastai metų pabaigos, nors jis gali būti sudaromas ir kas mėnesį). Tai tarsi įmonės finansų fotografija. Nesigilindami (kol kas) į jo sudėtį, pažymėsime, kad balansas susideda iš dviejų dalių. Kairioji pusė - balanso aktyvas - vadinasi turtas (tai, ką įmonė realiai turi). Dešinioji pusė - balanso pasyvas - vadinasi savininkų nuosavybė ir įsipareigojimai . Ji rodo, iš kur, iš kokių šaltinių aktyve parodytasis turtas atsirado. Akivaizdu, kad abi pusės turi būti lygios.

Kai įmonės veikla yra sėkminga - jai pavyksta parduoti produkciją ar suteikti vartotojams paslaugas ir gauti pelną - dalis pelno naudojama veiklai tęsti ir plėsti. Be minėtųjų, įmonė gali turėti ir kitų šaltinių, bet apie juos plačiau tam skirtame skyriuje. Kada ir kokius šaltinius geriau naudoti, aptarsime kiek vėliau.

Pavyzdžiui, bankai skolina įmonei pinigus. Įnašai - tai tokia pinigų gavimo forma, kai lėšų suteikia nauji akcininkai.

Kai įmonės veikla yra sėkminga - jai pavyksta parduoti produkciją ar suteikti vartotojams paslaugas ir gautįdėjimas (investavimas) - tai toks pinigų (kapitalo) panaudojiÄ materialus - kai perkami žemės sklypai, pakeičiami esamieji įrengimai naujais, statomi nauji cechai, kad būtų plečiama gamyba; kai pinigai įdedami į žaliavų ar medžiagų atsargas.

Ä nematerialus - kai lėšos skiriamos tyrimams, personalo rengimui, reklamai, darbuotojų socialinėms reikmėmsatrodo, kad pasiskolinus ar turint savų pinigų, neturėtų kilti klausimų, kur juos panaudoti. Tačiau įmfinansiniai įdėjimų (investicijų) sprendimai apima jų įvertinimą ir pasirinkimą.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2011 m.
  • 8 puslapiai (2613 žodžiai)
  • Universitetas
  • Zigmantas
  • Lešos
    10 - 3 balsai (-ų)
Lešos. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/lesos.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 02 d. 12:46
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo