Letuvos socialinis fondas: pensijų paskirstymo analizė


Pagrindiniai žodžiai. Darbo uždaviniai. Pensijų sistemos istorinė raida. Pensijų administravimas. Pensijų apmokestinimas. Teisės į pensiją kvalifikavimo sąlygos. Pensijų dydžio skaičiavimo tvarkos pokyčiai. Lietuvos pensijų sistemų pakopos. Įmokų tarifų pokyčiai pensijų socialiniam draudimui. Socialinio draudimo pensijų sistemų poveikis darbo rinkai. Literatūros šaltiniai.

Socialinio draudimo sistemą charakterizuoja socialinės rizikos, kurioms taikomas draudimas, draudimo rūšys, apdraustieji asmenys ir jiems numatytos išmokos. Toliau šiame darbe bus plačiau aptarti šie socialinio draudimo pensijų sistemos raidos aspektai: gyventojų aprėptis socialinio draudimo pensijoms, teisių į pensiją kriterijai bei 2003 metais Lietuvos Vyriausybės įvykdyta pensijų reforma. Ja buvo siekiama modernizuoti egzistuojančią pensijų sistemą, paskatinti piliečius privačiai rūpintis savo socialine gerove.

Tikslas. Išanalizuoti socialinį draudimą Lietuvoje: valstybinės pensijos

Darbo uždaviniai.

Suvokti pensijų istorinę raidą.

Išanalizuoti pensijų pakopas.

Įvertinti pensijų pakopų skirtumus.

Išsiaiškinti pensijų sistemų poveikį darbo rinkai.

Galima teigti, kad iki Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje veikusi sovietinė pensijų sistema, nors buvo sudaryta iš atskiroms užimtųjų grupėms skirtų schemų, bet apėmė visus gyventojus. Darbo stažo reikalavimai įgyti teisę į pensiją nebuvo griežti, pensinis amžius buvo mažas, todėl iš esmės visi gyventojai buvo aprūpinti pensijomis senatvės, neįgalumo ir maitintojo netekimo atvejais. Juo labiau, kad buvo darbo vietų perteklius ir pensijai būtiną darbo stažą galima buvo atidirbti nesunkiai. Be to, sovietinei pensijų sistemai buvo būdingas didelis perskirstymas iš didesnes pajamas turinčių gyventojų mažiau pasiturintiems.

Pirmaisiais antrosios Nepriklausomybės metais Lietuvoje buvo sukurta įmokomis nuo algų finansuojama socialinio draudimo sistema. 1995m. priimti keli pensijų įstatymai, kuriuose numatytos socialinio draudimo pensijos visiems dirbantiesiems ir papildomos valstybinės pensijos nukentėjusiems asmenims, kariškiams, policininkams, mokslininkams bei nusipelniusiems asmenims. Iš vienos pusės, sukurta priviligijuotų asmenų grupė, kuri gauna ne po vieną pensiją, iš kitos pusės- pagrindinė socialinio draudimo pensija gana kukli, nesuteikianti galimybės išvengti skurdo senatvėje.

  • Finansai Analizė
  • Microsoft Word 56 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1341 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rasius
  • Letuvos socialinis fondas: pensijų paskirstymo analizė
    10 - 2 balsai (-ų)
Letuvos socialinis fondas: pensijų paskirstymo analizė. (2015 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/letuvos-socialinis-fondas-pensiju-paskirstymo-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 20:03
×