Liaudies Kalėdų dainos


Liaudies kalėdinės dainos. Kur ir kada buvo jos gi dainuojamos. Labiausiai buvo paplitusios. Papročiai tradicijos. Per adventą lietuviai susilaikydavo nuo pasilinksminimų ir leistinos buvo tik šventos giesmės. Valgiai. Autentiški patiekalai būdavo gaminami iš tų maisto produktų. Pasiklausykime. Dar viena daina. Klausimai. Kur liaudės kalėdų buvo labiausiai paplitusios.


Labiausiai buvo paplitusios Dzūkijoje, kiek mažėliau Rytų Aukštaitijoje. Gana menkai advento-Kalėdų dainų surasta Suvalkijoje, o štai Žemaitijoje užrašytos vos kelios savitos kalėdotojų dainos. Aukštaitijoje per adventą ir Kalėdas specialias, vien tik su šiuo laikotarpiu siejamas dainas dainuota tik pačiame rytiniame regiono pakraštyje, ypač apie Ignaliną ir Švenčionis. domu, kad patys žmonės jautė, suprato, jog paprastų dainų skambėjimas per adventą kertasi su Bažnyčios nuostatomis, todėl dainavimą mėgino paaiškinti ir pateisinti remdamiesi vyraujančia tradicija ir savo tėvų autoritetu. Žmonės šias dainas laikė tokiomis pat šventomis, kaip ir giesmes. Kaip pavyzdį galėčiau prisiminti vienos adutiškietės paaiškinimą, išsakytą dar 1939 m. Ji tarsi pasiteisino per adventą dainuojanti todėl, kad dainoje minima „kalėda – didelė šventė“, todėl ir visa daina tarsi pašventinta ir leistina. Antra vertus, žmonės aiškiai juto ir šių dainų melodijų kitoniškumą, tam tikrą santūrumą, lėtumą. Pasak dainininkų, šitos dainos vadinamos adventinėmis, nes jų gaidos yra gūdesnės.

  • MS PowerPoint 2207 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (488 žodžiai)
  • Mokykla
  • Mantas
  • Liaudies Kalėdų dainos
    10 - 2 balsai (-ų)
Liaudies Kalėdų dainos. (2020 m. Liepos 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/liaudies-kaledu-dainos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 11 d. 03:46
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo