Liberalizmas, jo kritika ir pagrindiniai iššūkiai tarptautiniuose santykiuose


Įvadas. Klasikinis liberalizmas. Liberalizmo formos. Sociologinis liberalizmas. Tarpusavio priklausomybės liberalizmas. Institucinis liberalizmas. Respublikoniškas liberalizmas. Liberalizmo kritika. Išvados. Literatūros sąrašas.

Kiekviena tarptautinių santykių teorija pateikia skirtingą požiūrį į pasaulį, tarptautinę sistemą bei jos elementus. Liberalizmas, kaip tarptautinių santykių teorija, formavosi kaip pirmoji rimta oponentė ir alternatyva realizmo teorinei paradigmai, kuri laikoma dominuojančia tarptautinių santykių tyrinėjimuose. Dvidešimtajame amžiuje liberalų mąstymas įtakojo daugelio Vakarų valstybių politinio elito sprendimus bei viešąją nuomonę. Liberalizmas – tai optimistinis požiūris į pasaulio tvarką, kur vyrauja santūrumas, nuoseklumas, kompromisas ir taika.

Šio rašto darbo tikslas – išanalizuoti liberalizmo, kaip tarptautinių santykių teorijos susiformavimą ir vystymąsi, aptarti liberalizmo formas ir jų kritiką.

Pirmojoje rašto darbo dalyje analizuojama liberalizmo, kaip tarptautinių santykių teorijos, raida. Nemažai kalbama apie klasikinį liberalizmą, kurį atstovauja T. Hobbess, J. Locke, J. Bentham, I. Kant ir kt. Esmines klasikinio liberalizmo nuostatas bus bandoma susieti su liberalizmo kaip tarptautinių santykių teorijos nuostatomis, pagrįsti jų susiformavimą.

Antrojoje darbo dalyje pateikiama pagrindinių liberalizmo formų – sociologinio liberalizmo, tarpusavio priklausomybės liberalizmo teorijos, institucinio bei respublikoniškojo liberalizmo – analizė. Didžiausias dėmesys šioje dalyje skiriamas institucinio liberalizmo teorijai ir jo pagrindiniam tyrimui objektui – nevalstybiniams veikėjams tarptautiniuose santykiuose. Šį pasirinkimą įtakojo gausi liberalizmo polemika su kitomis teorinėmis paradigmomis – realizmu ir neorealizmu – dėl minėtų veikėjų reikšmės ir įtakos tarptautiniuose santykiuose. Be to, nevalstybinių veikėjų reikšmės ir įtakos klausimo iškėlimas, mano nuomone, buvo viena svarbiausių priežasčių, lėmusių liberalizmo, kaip tarptautinių santykių teorijos, atgimimą.

Trečiojoje darbo dalyje pristatoma kritika šios tarptautinių santykių teorijos atžvilgiu bei apibendrintai pateikiami realistų ir neorealistų kontr-argumentai liberalizmo atžvilgiu.

Darbas baigiamas svarbiausių tyrimo išvadų pristatymu.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 33 KB
  • 2014 m.
  • 24 puslapiai (6846 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dove
  • Liberalizmas, jo kritika ir pagrindiniai iššūkiai tarptautiniuose santykiuose
    10 - 2 balsai (-ų)
Liberalizmas, jo kritika ir pagrindiniai iššūkiai tarptautiniuose santykiuose. (2014 m. Spalio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/liberalizmas-jo-kritika-ir-pagrindiniai-issukiai-tarptautiniuose-santykiuose.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 14:08
×