Liberalizmo teorijos ir idėjos


Įvadas. Liberalizmo ypatumai. Žymiausi ideologijos šalininkai. Liberalaus mąstymo pradžia. Valstybės vaidmuo liberalizmo akimis. Adamo Smitho požiūris į valstybę. “Trečiasis kelias“. Laissez – faire principas. „Nematomos rankos“ principas. Darbas. Darbo pasidalijimas. Darbo pasidalijimas pagal Platoną. Darbo užmokestis. Veiksniai, darantys įtaką darbo užmokesčiui. Pinigai. Fiksuotas kursas. Valstybės vaidmuo. Merkantilizmas. X. laisvė. Autonomija. Ekonominė laisvė. Laisvės neigiama pusė. Išvados ir siūlymai (rekomendacijos).


Liberalizmas skelbia laisves ir lygybės idėjas, kurios visais laikais buvo ir vis dar yra aktualios kiekvienam asmeniui, kuris nori nevaržomai veikti, reikšti savo idėjas ir pan. Šių dienų tobulėjančioje ir vis kintančioje rinkoje bei visuomenėje, kuri ir kuria šalies ekonomiką, yra aktualu žinoti liberalizmo skelbiamas teorijas, požiūrį, jų privalumus ir trūkumus.

Kokią įtaką daro liberalizmo skelbiamos idėjos ir požiūris šaliai bei visuomenei?

Išsiaiškinti liberalizmo šalininkų pažiūrį į skelbiamas laisvės ir lygybės idėjas.

Liberalizmas yra kilęs iš lotynų kabos žodžio „libere“, kuris, išvertus į lietuvių kalbą, reikštų „laisvas“. Svarbiausias tikslas – šalies ekonomikos bei rinkos vystymas, laikantis tam tikrų įsitikinimų bei taisyklių. Ši ekonominė ideologija išaukština lygybę ir iškelia žmogų, kaip laisvą individą, kuris ir kuria šalyje palankią ūkinę padėtį, o valstybę atskiria nuo žmonių bei rinkos. Rinka yra aukščiausia liberalų iškeliama vertybė, nes tik ji gali garantuoti lygybę.

Liberalai mano, jog valstybės veikla turėtų būti ribojama, tačiau efektyvi ir naudinga pačiam individui. Valstybė turi nesikišti į šalies ekonominį reguliavimą, atsiriboti nuo rinkos ir tik užtikrinti, jog laisvės ir lygybės principų būtų laikomasi. Tačiau ir pats individas turi mokėti naudotis suteiktomis laisvėmis ir savo veikla nevaržyti kitų asmenų laisvių.

Taip pat, liberalizmo ideologijai labai svarbu yra individualizmas ir laisva konkurencija. Nepaisant to, jog lygybė yra išaukštinama, tačiau be galimybės individualiai veikti pagal savo galimybes ir laisvai konkuruoti, šalyje negalės egzistuoti sėkmingas rinkos funkcionavimas.

Adamas Smithas – XVIII amžiaus anglų filosofas ekonomistas, liberalistinių pažiūrų šalininkas, vienas žymiausių šios ideologijos skleidėjų, įdėjęs reikšmingą indėlį formuojant liberalistinę ekonomiką. Savo liberalistines idėjas atsklaidė 1776 metais veikale „Tautų turtas“.

Džonas Stiuartas Milis – XVIII amžiaus Anglijos filosofas, ekonomistas, liberalistinių pažiūrų asmenybė.

Džeremis Bentramas – anglų filosofas, teisininkas, ulitarizmo teorijos šalininkas ir propaguotojas.

Džonas Lokas – XVIII amžiaus anglų filosofas, klasikinės liberalios filosofijos šalininkas bei propaguotojas.

Frederichas Augustas von Hayekas – visą gyvenimą gynė liberalizmo teorijas ir iki pat mirties liko ištikimas šiai doktrinai.

Liberalus mąstymas pradėjo vystytis dar Senovės Graikijoje, vienoje iš labiausiai išsivysčiusių ir pažangiausių civilizacijų. Tačiau pati filosofija įgijo pagreitį Prancūzijos revoliucijos laikotarpiu, t.y 1789 – 1794 metais. Prancūzijos revoliucija – tai socialinis, politinis ir ekonominis perversmas, kai žemesniojo, skurdo nualinto, sluoksnio žmonės sukilo prieš buržuaziją bei ponus, siekdami visuomenėje lygybės, lygių teisų. Šie žmonės, siekdami naudos sau, vedami „nematomos rankos“, pasiekė bendros naudos, kartu sukurdami ekonomiškai stipresnę valstybę. Tuo metu, buvo sukurti įstatymai, kurie įtvirtino socialinių sluoksnių lygybę bei padėjo plėtotis liberalistinei pasaulėžiūrai, filosofijai. Bendrai žvelgiant į istorijoje pasirodančius liberalistinio pobūdžio reiškinius, sąjūdžius, galime įžvelgti, jog visi jie buvo nukreipti prieš valstybę, autoritarizmą, varžančius žmonių laisves bei trukdančius priimti ir įgyvendinti individualius sprendimus.

  • Microsoft Word 70 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (4028 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ugnė
  • Liberalizmo teorijos ir idėjos
    10 - 3 balsai (-ų)
Liberalizmo teorijos ir idėjos. (2020 m. Birželio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/liberalizmo-teorijos-ir-idejos.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 07 d. 05:55
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo