Liečių sistemos parinkimas ir skaičiavimas


Liečių sistemos parinkimas ir skaičiavimas darbo tikslas. Darbo užduotis. Bendros žinios. Hp = 28 7 cm.

Lydinio liejimo temperatūra visada yra aukštesnė už jo lydymosi temperatūrą. Kuo sudėtingesni liejiniai ir kuo plonesnės jų sienelės, tuo didesnis turi būti šių temperatūrų skirtumas. Lydinio išpilstymo ir lydymosi temperatūrų skirtumas vadinamas perkaitinimo temperatūra.

Įvairios sudėties lydinių lydymosi ir liejimo temperatūros:

Liečių sistema vadinama visuma kanalų, skirtų išlydytam metalui paduoti į formą. Liečių sistema atskiria ir surenka šlaką, patenkanti į liečio taurę, kietėjantį liejinį papildo metalu.

Iš kaušo pilamas į liečio taurę. Būdamos lengvesnės už skystą metalą nemetalinės priemaišos, šlakas ir dujos susikaupia šlakų gaudytuvo viršutinėje dalyje. Tiektuvų skaičius ir jų išdėstymas priklauso nuo liejamos detalės masės ir sudėtingumo. Liečių sistemai dar priklauso ir ortakiai, kurių išeina oras ir dujos tuomet, kai formą užpildo skystas metalas. Atsižvelgiant į liejinio sienelių formą, storų bei pilamą lydinį, tiektuvai ( maitinimo) gali būti jungiami prie liejinio iš viršaus, iš apačios arba iš šono. Pasirenkant liečių sistema gali būti siaurėjanti ( Fv> Fš > Ft) ir platėjanti ( Fv< Fš < Ft<). Čia Fv _ vertikalus liečio kanalo skerspjūvio plotas ; Fš – šlakų gaudytuvo skerspjūvio plotas; Ft – tiektuvo skerspjūvio plotas.

Siaurėjant sistema gerai šalina šlaką, mažina oro patekimo į formą galimybę. Paprastai šio tipo sistemos taikomos liejant plieninius arba ketinius liejinius. Platėjančioje liečių sistemoje metalas teka lėčiau, forma užpildoma palaipsniui, mažiau oksiduojasi metalas. Šių tipų sistemos naudojamos liejant liejinius iš oksiduotis linkusių lydinių ( aliuminio, magnio it t.t)

Pilkojo ketaus – 7,2 g/ cm3

Tiektuvų skerspjūvis nustatomas, naudojant Ozano formule:

Vertikalaus liečio skersmens ( prie taurės) imamas 10 – 15 % didesnis, t.y (1,1 – 1,15) dv min

Šlako rinktuvo matmenys nustatomi pagal formulę:

Liečių sistemai dar priklauso ortakis, kuriuo išeina oras ir dujos, kai formą užpildo skystas metalas. Jis daromas aukščiausioje liejinio dalyje.

dort = 0,5 ÷0,7 dliej,

čia dliej, - liejinio storis ortakio pastatymo vietoje.

Maži liejiniai liejami be ortakių. Tiektuvų skaičiaus ir jų išsidėstymas priklauso nuo liejinio masės ir sudėtingumo.

  • Fizika Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 29 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (909 žodžiai)
  • Viktoras
  • Liečių sistemos parinkimas ir skaičiavimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Liečių sistemos parinkimas ir skaičiavimas. (2015 m. Spalio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/lieciu-sistemos-parinkimas-ir-skaiciavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 11:03
×