Liejinio formos gamyba


Darbo tikslas. Teorinė dalis. Duotos detalės medžiagos savybės.

Liejinio kokybė labai priklauso nuo jos gamybos technologinio proceso. Šis procesas turi būti kuo paprastesnis ir patikimesnis.

Liejamos detalės konfigūracija ir modelio konstrukcija lemia formavimo būdą (modelis gali būti išardomas arba neišardomas, sudėtingas ar paprastas).

Metalo ar lydinio subėgimu vadinama medžiagos savybė mažinti tūrį ir linijinius matmenis, liejiniui auštant ir kristalizuojantis. Pilkojo ketaus linijinis suslūgimas yra 0,8÷1,0%; plieno – 1,8÷2,5%; daugumos spalvotųjų metalų ir jų lydinių – 0,7÷1,5%. Kad būtų lengviau išimti iš formos, modelio vertikalios sienelės daromos su nuolydžiu. Medinių modelių nuolydžiai yra 1÷3o, metaliniams – 0,5÷2o. Išimant sudėtingos konfigūracijos modelius, forma gali suirti, todėl būtina tinkamai parinkti modelio skyrimo plokštumą. Gurgučiams pastatyti ir įtvirtinti formoje daromi specialūs įdubimai. Šiems įdubimams formoje gauti modeliai gaminami su iškišomis – gurgučių ženklais. Gurgučių ženklų matmenys ir konfigūracija priklauso nuo gurgučių matmenų ir jų padėties formoje. Ant modelio gurgučių ženklai dažomi juoda spalva.

Liejinių paviršiams, kurių glotnumas ir matmenų tikslumas turi būti didesnis už gaunamą liejimo būdu, paliekamos užlaidos mechaniniam apdirbimui. Užlaidos dydis priklauso nuo liejinio matmenų, lydinio rūšies, gamybos būdo. Užlaidos mechaniniam apdirbimui paprastiems ketaus liejiniams yra 3÷14 mm, plieniniams – 6÷24 mm, spalvotiems lydiniams – 3÷12 mm.

Modeliai arba gurgdėžės gaminami iš metalo arba medžio. Modeliai dažniausiai gaminami išardomi ir skyrimo plokštumoje sujungiami kaiščiais. Medinių modelių paviršiai dažomi drėgmei atspariais dažais (laku). Modeliai, skirti ketaus liejiniams, dažomi raudona spalva, plieno liejiniams – mėlyna, spalvotųjų metalų liejiniams – geltona.

Gurgdėžės gali būti išardomos, neišardomos ir surenkamos iš kelių dalių. Gaminant gurgdėžes, įvertinamas metalo subėgimas ir užlaidos mechaniniam apdirbimui. Gurgučių atsparumui didinti vartojami karkasai arba armatūra iš įvairaus skersmens vielos. Dujos iš gurgučių pasišalina ventiliaciniais kanalais per gurgučių atramas (ženklus), besiliečiančias su forma. Ventiliaciniai kanalai padaromi įdedant į gurgdėžę plieninius strypelius. Iš suformuoto gurgučio jie ištraukiami, ir gaunama ventiliacinių kanalų sistema.

  • Transportas Namų darbas
  • Microsoft Word 1062 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1954 žodžiai)
  • Vytenis
  • Liejinio formos gamyba
    10 - 6 balsai (-ų)
Liejinio formos gamyba. (2015 m. Gegužės 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/liejinio-formos-gamyba.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 14:57
×