Lietuva antrojo pasaulinio karo metais konspektas


Lietuva antrojo pasaulionio karo metais. Pirmoji sovietinė okupacija ir aneksija. 1939 10 10 SSRS ir Lietuvos Savitarpio pagalbos sutarties įsipareigojimai. Savitarpio pagalbos sutarties įtaka Lietuvai. 1940 06 14 SSRS Lietuvai įteikė ultimatumą , kuriame yra išdėstyti reikalavimai ir kaltinimai. Lietuvos aneksija. Lietuvos sovietizacijos būdai. Justas palenckis. Vincas krėvė miskevičius. Lietuva nacių okupacijos metais. Priežastys , kurios lėmė skirtingą vertinimą. LAF veiklos reikšmė antisovietinei rezistencijai. Juozas ambrazevičius. Nacistinės Vokietijos požiūris į Lietuvos ateitį. Naciu teroras Lietuvoje. Antinacinės rezistencijos būdai. Organizacijų kūrimasis , jų veikla. Kolaboravimas su okupantais. Lietuvių ir žydų santykiai nacių okupacijos metais 1941 1944 –. Nacistinės okupacijos metasi nukentėjo Lietuvos kultūra.


Pagal Ribentropo-Molotovo pakto sąlygas Lietuva pateko į Vokietijos interesų sferą. 1939 09 28 SSRS ir Vokietijos sienų ir draugystės sutarties slaptieji protokolai pakeitė Lietuvos situaciją – Lietuva perėjo į SSRS įtakos sferą tik Užnemunės dalis liko Vokietijai. Netrukus SSRS primetė Baltijos šalims savitarpio pagalbos sutartis. Remdamiesi jomis SSRS Baltijos šalyse įkurdino savo karines įgulas. Lietuva tokią sutartį pasirašė Maskvoje 1939 10 10.

1939 10 10 SSRS ir Lietuvos Savitarpio pagalbos sutarties įsipareigojimai:

SSRS įsipareigojo Vilnių ir Vilniaus kraštą atiduoti Lietuvai (tačiau atidavė nevisą teritoriją).

SSRS įsipareigojo teikti Lietuvai visokią pagalbą, ginti.

Lietuva įsipareigojo įsileisti į Lietuvos teritoriją dalį Raudonosios armijos karių.

Savitarpio pagalbos sutarties įtaka Lietuvai – Lietuva nebeturėjo jokios galimybės gintis prieš SSRS, išnyko Lietuvos neutralitetas, Lietuva tapo SSRS sąjungininkė, sutartis buvo pirmasis žingsnis į nepriklausomybės praradimą.

Vokietijai Vakaruose sėkmingai puolant, SSRS ėmėsi labiau spausti Baltijos šalis. 1940 06 14 SSRS Lietuvai įteikė ultimatumą, kuriame yra išdėstyti reikalavimai ir kaltinimai:

Kaltinimai – Lietuva grobia karius iš SSRS Raudonosios armijos ir kad Lietuva sudarė karinę sąjungą su Baltijos šalimis prieš SSRS.

Reikalavimai – vidaus reikalų ministro ir Valstybės saugumo departamento direktoriaus atleidimas iš pareigų, kad į Lietuvos teritoriją būtų įvestas neribotas skaičius SSRS kariuomenės, būtų sudaryta nauja vyriausybė.

Svarstant SSRS ultimatumą, Smetona sutiko svarstyti tik vieną iš trijų ultimatumo reikalavimų – sudaryti naują vyriausybę, priimtiną ne tik sovietams, bet ir Lietuvai.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1376 žodžiai)
  • Dovilė
  • Lietuva antrojo pasaulinio karo metais konspektas
    10 - 9 balsai (-ų)
Lietuva antrojo pasaulinio karo metais konspektas. (2016 m. Vasario 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuva-antrojo-pasaulinio-karo-metais-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 00:30
×