Lietuva ir Euras Euro įvedimas


Lietuva ir Euras Euro įvedimas.

Įkurti Europos Sąjungą paskatino taikos ir gerovės siekis po pragaištingus padarinius turėjusio Antrojo pasaulinio karo. Iškilo būtinybė plėsti bendradarbiavimą ir kartu spręsti problemas, kurių valstybės nepajėgė spręsti pavieniui. Europos Sąjunga įkurta 1957-aisiais m. Romos sutartimi šešių Europos valstybių sukurta Europos Ekonominė Bendrija (EEB). (1999, Vilnius, „Kaip funkcionuoja Europos Sąjunga?“ pslp.6).

Europos Sąjungos sutartis kitaip dar vadinama Mastrichto sutartimi. Mastrichte pasiektas susitarimas tarp kitų tikslų kėlė ir grynai ekonominį tikslą – sukurti didelę bendrąją rinką. To neįmanoma padaryti be vieningos valiutos. Tad 2002-aisiais metais išleisti į apyvartą bendri Europos Sąjungos pinigai. Taigi naujieji Europos pinigai vadinami eurais, smulkesnis vienetas – eurocentas. Visi banknotai iliustruoti Europos veliava, Europos žemėlapio kontūrais ir stilizuotais Europos architektūros motyvais. Monetų vienoje pusėje pavaizduoti Europos kontinentų kontūrai ir monetos nominalas, o kitą pusę kiekviena pinigų sąjungos dalyvė gali dekoruoti savo nuožiūra. Nuo 2002-ųjų metų euras cirkuliuoja 17-oje Europos Sąjungos valstybių. Trys valstybės – Danija, Jungtinė Karalystė ir Švedija – nepriklauso euro zonai ir kol kas išlaiko savo nacionalinius pinigus. Žinoma, čia galima paklausti: kam reikalingi bendri pinigai ir kodėl kiekviena Europos Sąjungos valstybė negali ir toliau naudoti savo pinigų. Atsakymas į šį klausimą yra dvejopas. Viena vertus, nė nereikia aiškinti, kaip patogu keliauti iš vienos valstybės į kitą ir visai nesirūpinti pinigų keitimu, nes visur galioja tie patys banknotai ir tos pačios monetos. Tuomet ir prekių kainas lengva palyginti, ir bankams už pinigų keitimo paslaugas nereikia mokėti. Taigi bendri pinigai patogūs visų pirma keliautojams ir verslininkams. Juk Europos Sąjunga iš dalies tam ir sukurta, kad būtų sudarytos sąlygos žmonėms, taip pat ir prekėms, kapitalui bei paslaugoms laisvai judėti visų valstybių narių teritorijose. Todėl bendri pinigai yra tiesiog nepakeičiami, nes jie pašalina labai didelę laisvo judėjimo kliūtį – skirtingus pinigus. Be bendrų pinigų Europos Sąjunga nebūtų tikra sąjunga. (2003, Vilnius, Gediminas Vitkus, „Europos Sąjunga ir ne tik ji: 99 terminai“ pslp.115)

  • Ekonomika Esė
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1788 žodžiai)
  • Kolegija
  • Artiom
  • Lietuva ir Euras Euro įvedimas
    10 - 8 balsai (-ų)
Lietuva ir Euras Euro įvedimas. (2015 m. Rugsėjo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuva-ir-euras-euro-ivedimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 15:19
×