Lietuva - Švedija


Švedija. Istorija. Politinė sistema. Administracinis suskirstymas. Geografija. Ekonomika. BVP Švedija-Lietuva. BVP vienam gyventojui JAV doleriais. Bnp. Eksportas. Importas. Pelningiausios pramonės šakos. Nedarbas ir nedarbo lygis. Demografija. Kalbos. Religija. Kultūra. Švedijos pramonė. Švedija ir Lietuva. Išvados. Literatūra.

Švedija (šved. Sverige), oficialiai - Švedijos karalystė (šved. Konungariket Sverige) - valstybė Skandinavijos pusiasalyje,Šiaurės Europoje. Švedija ribojasi su Suomija rytuose ir Norvegija vakaruose, o pietuose Oresundo tiltu jungiasi su Danija.

Švedijos plotas – 450,295 km². Ji yra trečia pagal dydį šalis Europos Sajungoje pagal plotą. Čia gyvena apie 9,6 milijonų gyventojų. Švedijoje labai mažas gyventojų tankis – 21 gyventojas 1 kvadratiniame kilometre. Šalies pietuose gyvena žymiai daugiau žmonių negu šiaurėje. Apie 85 % gyventojų gyvena miestuose, prognozuojama, kad šis skaičius didės. Švedijos sostinė yra Stokholmas, kuris taip pat yra ir didžiausias miestas šalyje su 1,3 milijono gyventojų. Antras pagal dydį miestas yra Geteborgas su 0,5 milijonų gyventojų, trečias – Malmė.

Švedija yra konstitucinė monarchija, turinti parlamentą bei aukštai išvystytą ekonomiką. Ji užima pirmą vietą pasaulyje pagaldemokratinį indeksą bei septintą pagal žmogaus socialinės raidos indeksą. Nuo 1995 m. sausio 1 d. Švedija yra Europos Sąjungos bei TEBIPO narė.

Švedijos valstybė susikūrė viduramžiais. XVII a. ji išplėtė savo teritorijas ir tapo viena iš didžiųjų pasaulio valstybių. Didžvalstybės laikotarpis (šved. Stormaktstiden) tęsėsi nuo 1611 m. iki 1721 m. Vėliau karuose su Rusija Švedija prarado savo Baltijos valdas (1721 m.) ir Suomiją (1809 m.) Po Napoleono karų, kuriuose dalyvavo ir Švedija, 1814 m. ji prisijungė iš Danijos atimtą Norvegiją. 1905 m. Norvegija išsireikalavo nepriklausomybę. Nuo to laiko Švedija nebedalyvauja karuose ir laikosi neutralumo politikos.

Pagal archeologinius duomenis pirmieji Švedijos gyventojai į šalį atvyko dar akmens amžiuje, po paskutinio ledynmečio. Pietų Švedija buvo tankiai gyvenama jau bronzos amžiuje, iš to laikotarpio randamos stambių prekybinių gyvenviečių liekanos.

Švedijos valstybės ištakos siekia vikingų laikus, kai I ir II tūkstantmečio sandūroje pasibaigus vikingų epochai Skandinavijoje pradėjo formuotis valstybės.

Krikščionybės įsitvirtinimas Švedijoje užtruko apie tris šimtus metų (IX-XI a.). 1164 m. Upsalojeį kurta pirmoji Švedijos arkivyskupija.

Nuo XIII a. vidurio Stokholmas tampa Švedijos sostine.

1397 m. Švedija sudarė bendravalstybinį darinį su Danija ir Norvegija. Trijų skandinavų karalysčių sudaryta Kalmaro unija gyvavo iki 1523 m. Tada Švedija iš jos pasitraukė, sąjungoje liko kitos dvi šalys.

  • Microsoft Word 132 KB
  • 2015 m.
  • 12 puslapių (2545 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lukas
  • Lietuva - Švedija
    10 - 4 balsai (-ų)
Lietuva - Švedija. (2015 m. Kovo 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuva-svedija.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 23:37
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo