Lietuviškos sutartinės


Sutartines lietuviskos. Sutartiniu pavyzdziai. Rasinys apie sutartines. Planas į unesco kultūros paveldo sąrašą šiais metais įtrauktas lietuviškos sutartinės. Lietuvisko rasinio pavyzdys. Marcelijus martinaitis sutartinė interpretacija. Lietuviskoas sutartines. Lituviskos sutartines. Adolfas sabaliauskas apie sutartines. Sutartiniu dainos pavyzdziai.

Sutartinės pagal senąją sampratą buvo ne dainos, bet giesmės. Dar xx a. Pradžioje pirmasis sutartinių užrašinėtojas adolfas sabaliauskas rašė, kad žmonės griežtai skiria sutartines nuo paprastų dainų. Tas skirtumas kaimo žmonių terminijoje buvo labai svarbus - giesmė reiškė ne šiaip sau dainą, dainuojamą bet kada ir bet kur, bet sakralią, skirtą giedoti tam tikru metu (per metines ir šeimos šventes, prieš darbą ar po jo), tam tikrame apeigų kontekste. Kad sutartinės yra savarankiškai gyvavusi dainų rūšis, rodo ir tai, kad jų tematika įvairiausia: vaikų gyvenimas, kalendorinės šventės ir apeigos, vestuvės, darbas, senovės karai ir kitokie istoriniai įvykiai.

Į unesco kultūros paveldo sąrašą šiais metais įtrauktos Lietuviškos sutartinės. Atskleiskite, ką žinote apie šių dainų unikalumą ir vertę.

Lietuviškos sutartinės visada buvo, yra ir bus mūsų šalies pasididžiavimo ir tapatybės šaltinis. Jas jau pripažino ir jungtinių tautų švietimo, mokslo bei kultūros organizacija unesco, 2010 m. Lapkričio 16 d. Įtraukdama sutartines į pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

Neretai jos europiečio ausiai gali pasirodyti labai keistos, neatsitiktinai senais laikais kitų kraštų keliauninkai negalėdavę atsistebėti Lietuvių nemuzikalumu , nes jie. Nemoką nei kartu pradėti, nei balsų derinti, nei kartu pabaigti, nei pagaliau kartu pašokti. Bet ilgainiui paaiškėjo, kad tai unikaliausias, sudėtingiausias liaudies muzikinės kultūros pavyzdys!.

Sutartinės - tai polifoninės giesmės. Vadinasi, skirtingai nuo vėlyvesnių daugiabalsių dainų, kada vienas veda, kiti pritaria, sutartinėse visi balsai yra lygiareikšmiai, vienodai svarbūs. Tačiau, kiek bebūtų giedotojų (dvi, trys ar keturios), visuomet vienu metu skamba tik dvi skirtingos balso partijos. Išskirtinė sutartinių savybė ta, kad du balsai tarspusavyje dažniausia dera sekundos intervalu. Pagal europietiškąją muzikos teoriją sekundos intervalas yra disonansas, negražiai skambantis . Tuo tarpu sutartinių giedotojoms tie aštroki sekundiniai sąskambiai buvo pats gražumas, siekiamybė. Įdomiausia, kad sutartinėse vienu metu skamba ne tik dvi savarankiškos melodijos, bet ir du skirtingi tekstai: prasminis ir refreninis (arba rinkinys ir pritarinys ).

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 6 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (590 žodžiai)
  • Mokykla
  • Jonas
  • Lietuviškos sutartinės
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuviškos sutartinės. (2011 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviskos-sutartines.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 08:34
×