Lietuviškos vestuvės referatas


Įvadas. Tradicinių lietuviškų vestuvių sandara. Piršlybos. Vestuvių veikėjai. Vestuvės. Trumpas žemaitiškų vestuvių vaizdelis. Vestuvių dainos. Sugrąžtai. Išvados. Naudota literatūra.


Senovėje santuokai buvo gana ilgai ruošiamasi, prieš tai buvo atliekama daug įvairių apeigų. Lietuvių papročiams būdinga tai, kad sūnui žmonos ieško ne pats tėvas, bet jo įgaliotas bendruomėnės narys, vadinamas piršliu.

Antroji, svarbiausioji, vedybų papročių ciklo dalis – pačios vestuvės. Jas sudaro:

5) marčios įvesdinimas į vyro šeimą ir jo kaimo benruomenę.

Trečioji vedybų papročių ciklo dalis – sugrąžtai, kai jaunieji lankosi jaunosios tėvų namuose ir atsiima pasogą. Taigi pagal pobūdį ir laiką bei vietą išskiriame tris vestuvių apeigų kompleksus: piršlybas, vestuves ir sugrąžtus. Piršlybos ir sugrąžtai ribojasi daugiau šeima, o vestuvės, būdamos santuokos įteisinimo visuomenėje būdas, vyksta apeigose dalyvaujant visai giminei ir bendruomenei, vadinasi, yra ne tik šeimos, bet ir bendruomenės šventė.

Važiuoju važiuoju, privažiavau didelę upę, gilų vandenį. Per upę plaukiau, visas sušlapau, vargiai išlipau ant kranto upės. Paskui ir arkys išplaukė. Žiūriu – didelis miškas. Einu einu tuo mišku ir arklį veduos vis gilyn miškan. Pamačiau žiburėlį. Einu link to žiburėlio. Užėjau tokią gryčelę. Aš tik kaip koks kupčius, visas šlapias, sušalęs. Aš vėl klausiu, parduot ko ar neturit. Radau žąsinėlį. Nu, prašau gaspadoriaus: parduok man tą žąsinėlį. Ir nusipirkau. Nu, ką gi darysi, turiu arklį, turiu ir žąsinėlį. Pamačiau kirvis guli po stalu be koto. Nu, pradėjau aš jo prašyt to gaspadoriaus. Nu, kirvį jau duoda, bet koto neduoda. Išsinešiau šitą kirvį. Pasidariau kotą ir einu toliau per mišką. Išeinu iš miško visas šlapias, sušalęs, žiūriu – gi plačiausias ežeras besąs. Nu, ką darysi, susimislijau – reikia pasidaryti roges. O šalta, o šalta, kad šąla, kol roges pasidirbau ir ežeras užšalo. Nu, pasikinkiau arklį. Įsidėjau žąsinėlį ir važiuoju per tą ežerą. Čia vienoj kišenėj turiu kirvį, antroj – kotą. Bavažiuojant per tą ežerą, pamačiau lyg kas dūkso. Baigiu važiuot, ogi žiūriu – ulyčia. Įvažiavau ulyčion. Privažiuoju vartus. Žiūriu – vartai kilbasu užrakinti. Važiuoju toliau. Privažiuoju kito kiemo vartus. Ir tie vartai kilbasu užrakinti, baronkom užkabinti. Kad žinotum, tėveliukai, kiek mon strioko, net mano rūbai visi sušlapę! Važiuoju važiuoju toliau per ulyčią, kas bus? Privažiuoju vartus. Čia neužrakinti. Atsikėliau, va ir įvažiavau. Tai čia tamstos kiemas. Taigi, tėveliuk, gal gi duodi kokią valandėlę mums čia sušilt, pailsėt. Ar ir vakarienės, gal tėvelis mum ką suteiksi?

  • Microsoft Word 71 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1944 žodžiai)
  • Mokykla
  • Simonas
  • Lietuviškos vestuvės referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuviškos vestuvės referatas. (2017 m. Gruodžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviskos-vestuves-referatas.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 23 d. 13:50
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema