Lietuvių autoriai


Gamtos pasaulis yra tobulai sutvarkytas. Lietuviu autoriu konspektas. Tobulai sutvarkytas augalu ir gyvunu pasaulis. Svieciamojo amziaus itaka donelaicio metams. Pagrindinis poemos metai konfliktas. Gamtos pasaulis yra tobulai sutvarkytas donelaitis. Vyzlaukio kaimas. Autoriu amziu konspektai. Autoriu ir ju kuriniu konspektai. Buru autoriai.

Kristijonas donelaitis. Maironis. Jonas biliūnas. Šatrijos ragana. Vincas krėvė – mickevičius. Juozas tumas – vaižgantas. Vincas mykolaitis – putinas. Jurgis savickis. Salomėja nėris. Henrikas radauskas. Antanas vaičiulaitis. Balys sruoga. Antanas škėma. Justinas marcinkevičius.

Reikšmingiausias kristijono donelaičio kūrinys – epinė poema metai . Ją sudaro dalys: pavasario linksmybės , vasaros darbai , rudens gėrybės , žiemos rūpesčiai . Tai didelės apimties kūrinys, kuriame pasakojama apie gausios būrų bendruomenės gyvenimą, jų darbus, rūpesčius. Mažosios Lietuvos Lietuviai išnyko germanizuojant kraštą, bet amžinai gyvi liko donelaičio kūryboje. Donelaitis gerai pažinojo tą mažą pasaulėlį, tą užkampį – savo parapiją. Jis gyveno jos gyvenimu, daug ką iš to pasaulėlio, iš tos šiurkščios realybės pasisavino, o tai nulėmė metų pasaulio realizmą.

Poemą sunku priskirti kuriai nors konkrečiai literatūros epochai. Kristijono donelaičio kūrybai įtakos turėjo keletas epochų: baroko pėdsakų aptinkama metų stiliuje, leksikoje (vartojami šiurkštūs, net vulgarūs posakiai), barokiniai yra gyvenimo trumpumo, žemiškojo gyvenimo pabaigos ir mirties triumfo motyvai; atsiveriančių pragarų, šienaujančios giltinės vaizdai. Gamta pilna ne tik gyvybės, bet ir mirties. Mirtis neišvengiama – tokia šio pasaulio tvarka.

Tačiau poetas nepiktnaudžiauja barokiniais vaizdais, jis visada grįžta į realybę, pastebi gyvenimo faktus, juos apmąsto. Jam nesvetimas racionalus gyvenimo reiškinių vertinimas. Stipriausias poemoje yra realistinis būrų vaizdavimo stilius.

Griežti moraliniai vertinimai jau perauga į švietėjams būdingą norą paaiškinti gyvenimo reiškinių priežastis, patarti, kaip reikia ūkininkauti, kaupti maisto atsargas. Su šviečiamojo amžiaus idėjomis reikėtų sieti poemoje ginamas Lietuviškas tradicijas.

metai turi ir klasicizmo bruožų. Tai keturių metų laikų kompozicija, hegzametras, nekintanti veiksmo vieta (vyžlaukio kaimas), didaktinissvarbiausia metuose – būras ir gamta, tačiau nei žmogaus, nei gamtos gyvenimas neįsivaizduojamas, be dievo. Dievas čia yra žmogų ir gamtą vienijanti tvarka. Tobulai sutvarkytas augalų, gyvūnų pasaulis, sezoninė metų kaita, harmoningi skirtingų luomų santykiai - tai vis dievo nustatyta tvarka. Viena svarbiausių priežasčių, dėl kurių metuose kyla konfliktų – nustatytos tvarkos pažeidimai: ponai engia būrus, menkina juos, taigi nusikalsta dievo duotam vaidmeniui – valdyti, o ne engti. Už tai iš jų bus pareikalauta paskutiniojo teismo dieną. Paskutiniojo teismo baimė yra svarbiausia pasaulio tvarkos palaikymo garantija. metų pasaulio harmoniją pažeidžia svetimtaučiai kolonistai. Taigi pagrindinis konfliktas kyla ir poetinė įtampa metuose kyla tarp dviejų gyvenimo pavidalų: koks gyvenimas yra ir koks jis tūrėtų būti.

  • Microsoft Word 36 KB
  • 2011 m.
  • 22 puslapiai (4558 žodžiai)
  • Laura
  • Lietuvių autoriai
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvių autoriai. (2011 m. Balandžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-autoriai.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 05 d. 14:51
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo