Lietuvių autorių kūrybos bruožai


Juozas Tumas - Vaižgantas. Antanas Škėma. Balys Sruoga. Marius Ivaškevičius. Vincas Mykolaitis - Putinas. Vincas Krėvė - Mickevičius. Šatrijos Ragana. Kristijonas Donelaitis.


Lietuvių literatūroje itin dažnai poetizuojamas žemdirbio gyvenimas, nes ilgus šimtmečius lietuviai gyveno globojami gamtos. Gamta formavo pagarbų žvilgsnį į aplinką: gimtinės kraštovaizdį, supančius kaimynus, tarsi mokė žemdirbius kaip gyventi, kaip išlikti nelengvomis sąlygomis. Rašytojas, neoromantikas Vaižgantas – plačių interesų asmenybė - siekė parodyti kelią į kultūrą, kovą dėl jos, savo gyvenimą paskyrė ir kūrybai. Rašytojas jautė ir stiprų ryšį su gamta. Jis savo kūriniuose vaizdavo įdomius lietuvių kaimo papročius ir senovės tradicijas,nulėmusias sodiečių gyvenimą, privertusias susitaikyti su jų socialine padėtimi šeimoje. Neoromantiko J. Tumo – Vaižganto apysakoje „Dėdės ir dėdienės“ iš žmogaus sąlyčio su gamta gimsta jautrumas peizažo grožiui, o iš čia kyla kūrybinės galios. Apysaka „Dėdės ir dėdienės“ Vaižgantas pavadino liūdna pasaka apie žmones.Tai pasakojimas apie trijų žmonių - Severijos, Mykoliuko ir Rapolo Geišės - likimą, nulemtą socialinės tikrovės bei charakteio ypatybių.Visažinis pasakotojas pristato apysakos veikėjus, kurie iš tikrųjų savaip nelaimingi, bet kiekvienas iš jų jaučia džiaugsmą ir turi savo vidaus erdvę. Pasakotojas jautriai atskleidžia paprasto kaimo žmogaus aukštą vidinę kultūrą, jo dvasinio pasaulio sudėtingumą, nesužalotą svetimų įtakos. Apysakos pradžioje pasakotojas mato jaunus ir savotiškai laimingus veikėjus. Mykoliukas gyvena su brolio šeima, jį stumdo, siuntinėja iš vienos vietos į kitą, tačiau jis patenkitas, gyvena ramiai. Mykoliukas skaudžiai liūdėdamas susitaiko su savo lemtimi ir tapęs Dzidorium Artoju, praradęs mylimą Severiutę, bet neprarandęs meilės, nušviečiančios jo gyvenimą prakilnumu. Severijos charakteris sudėtingesnis - ji patiria daug skausmo, keičiasi. Apysakos pabaigoje ir Severija susitaiko su savo likimu - tampa dėdiene. Rapolas Geišė iš pradžių atrodo už visus apysakos veikėjus pranašesnis, bet ir jo lemtis neaplenkia. Taigi apysakos "Dėdės ir dėdienės" veikėjai artimi gamtai, meniškos sielos, nuolankiai susitaikantys su savo likimu.

Žmogų gražų daro meniška prigimtis, glaudus ryšys su gamta, su šeima, gebėjimas aukotis dėl artimųjų.

A.Škėmos kūryba - artima žmogaus dvasiniams ieškojimams. Tragiškas atsitiktinumas nutraukė ir išeivijos rašytojo A.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2072 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Monika
  • Lietuvių autorių kūrybos bruožai
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvių autorių kūrybos bruožai. (2018 m. Spalio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-autoriu-kurybos-bruozai.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 04 d. 21:24
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo