Lietuvių bendrinės kalbos tvirtapradžių ir tvirtagalių dvigarsių il, im, in, ir pirmųjų dėmenų akustinės ypatybės


Lietuvių bendrinės kalbos tvirtapradžių ir tvirtagalių dvigarsių il , im , in , ir pirmųjų dėmenų akustinės ypatybės ĮVADAS. Literatūros apžvalga. Tvirtapradžių ir tvirtagalių mišriųjų dvigarsių tyrimai ir metodai tarmėse. Tyrimo medžiaga ir metodika.

Tvirtapradžių ir tvirtagalių mišriųjų dvigarsių il, im, in, ir, ul, um, un ur bei dvibalsio ui bendrinės kalbos tarties norma aprašoma taisyklingos tarties mokomuosiuose leidiniuose. Teigiama, kad tvirtapradžių dvigarsių pirmieji dėmenys turi būti ištariami trumpi, o jų tvirtapradė priegaidė žymima kairiniu kirčio ženklu. Dažniausiai netaisyklingai tariama per daug ilginant tvirtapradžio dvigarsio pirmąjį dėmenį arba pakeičiant kirčio vietą ir tariant jį tvirtagališkai. Rečiau, tačiau kartais dėl svetimų kalbų įtakos ilginami ir tvirtagalių dvigarsių pirmieji dėmenys. A. Pakerys (Pakerys 1982: 151–156) teigė, kad mišriųjų dvigarsių [a], [e] + l, m, n, r priegaidės geriau skiriamos nei [i], [u] + l, m, n, r. Mišriųjų dvigarsių priegaidžių tartis ir jų skyrimas dažniausiai aptariamas darbuose, skirtuose tarmėms nagrinėti. Daug mažiau dėmesio skirta bendrinės kalbos mišriųjų dvigarsių tarties tyrimams.

Šiame darbe analizuojami tik tvirtapradžiai ir tvirtagaliai mišrieji dvigarsiai [i] + l, m, n, r. Tokiam pasirinkimui įtaką darė darbo apimtis ir laikas.

Tiriamųjų dvigarsių pagrindą sudaro priešakinis uždarasis balsis [i]. Kuo balsis uždaresnis ir priešakinesnis, tuo jo savaiminė trukmė trumpesnė, tuo jis mažiau pailgėja dėl kirčio (Vaitkevičiūtė 1995: 28). Tai galėtų būti viena iš priežaščių, kodėl dažnai pirmasis dvigarsio dėmuo tariamas per daug trumpai perkeliant priegaidę į tvirtagalę.

Darbo objektas – lietuvių bendrinės kalbos tvirtapradžių ir tvirtagalių dvigarsių il, im, in, ir pirmųjų dėmenų akustinės ypatybės. Objektyviuoju instrumentiniu eksperimentu siekama išitirti, ar bendrinės kalbos vartotojai skiria tvirtapradžius nuo tvirtagalių mišriųjų dvigarsių.

Lietuvių dialektologai netaisyklingą mišriųjų dvigarsių il, im, in, ir tarimą dažniausiai priskiria tarmėms. Tvirtapradžių dvigarsių il, im, in, ir pirmųjų dėmenų ilginimas yra pietų aukštaičių fonetikos skiriamoji ypatybė (LKA, 1982, žemėl.20; Lietuvių kalbos tarmių chrestomatija, 2004: 78; Zinkevičius, 1978: 40).

  • Lietuvių kalba Kursinis darbas
  • Microsoft Word 25 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1720 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rūta
  • Lietuvių bendrinės kalbos tvirtapradžių ir tvirtagalių dvigarsių il, im, in, ir pirmųjų dėmenų akustinės ypatybės
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvių bendrinės kalbos tvirtapradžių ir tvirtagalių dvigarsių il, im, in, ir pirmųjų dėmenų akustinės ypatybės. (2015 m. Spalio 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-bendrines-kalbos-tvirtapradziu-ir-tvirtagaliu-dvigarsiu-il-im-in-ir-pirmuju-demenu-akustines-ypatybes.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 02:37
×