Lietuvių kalba daug kartų yra patyrusi kitos kalbos poveikį


Lietuvių kalba daug kartų yra patyrusi kitos kalbos poveikį.

Lietuva kaip šalis pirmą kartą buvo pamineta 1009m., tačiau lietuviams kaip tautai pasaulyje įsitvirtinti buvo sunku, o dar sunkiau buvo ginti savo tautą bei kalbą nuo išnykimo. Lietuvių kalba yra viena sudėtingiausių Baltijos šalyse. XII – XIV a. lietuvių kalboje ėmė išsiskirti aukštaičių ir žemaičių tarmės. Lietuvių kalba yra archajiškiausia iš visų gyvų indoeuropiečių kalbų. Kalbą lietuviams teko ginti ne kartą, tam įtakos turėjo Lietuvos geografinė padėtis. Šalis yra Europoje, pietinėje Baltijos jūros pakrantėje, jos kaimynės Latvija, Estija, Baltarusija, Lenkija, Rusija šiuo metu santykiai tarp jų yra taikūs. Tačiau tokia padėtis buvo ne visada. Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų laiku, Lietuva taip pat ribojosi su Vokietija, kuri buvo okupavusi Klaipėdos kraštą. Lenkija ir Rusija, tarp kurių vyko ginčas dėl Vilniaus krašto. Taigi, šiandien savo kalboje aš paaiškinsiu, kaip ir kada, lietuviams teko ginti savo krašta bei kalbą.

Saugojom savo kraštą, tapatumą ir kultūrą nuo sulenkėjimo, surusėjimo ir suvokietėjimo. Pirmiausia, kas grėsė Lietuvai, tai sulenkėjimas. Lietuva lenkėti pradėjo dar XVIa. po Liublino unijos, tuo metu Lietuva ir Lenkija sudarė vieną ATR respubliką. Lenkėti pradėjo didikai ir bajorai, palaipsniui, tai plito, tačiau tai ne vienintelis laikotarpis, kai lietuviai sparčiai lenkėjo. Tai kartojosi XIXa. I-oje pusėje, tuo metu lietuviai vartojo vien lenkų kalbą.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1329 žodžiai)
  • Mokykla
  • Monika
  • Lietuvių kalba daug kartų yra patyrusi kitos kalbos poveikį
    10 - 7 balsai (-ų)
Lietuvių kalba daug kartų yra patyrusi kitos kalbos poveikį. (2015 m. Gegužės 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalba-daug-kartu-yra-patyrusi-kitos-kalbos-poveiki.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 09 d. 04:45
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo