Lietuvių kalba savo istorijoje daug kartų patyrusi kitos kalbos poveikį


Lietuvių kalba savo istorijoje daug kartų patyrusi kitos kalbos poveikį.


Viena pagrindinių mūsų vertybių – kalba. Kalba yra svarbiausia žmonių bendravimo priemonė. Be jos negali būti pažangos, visuomenės kultūros. Tačiau lietuvių kalbai jau nuo senų laikų buvo skirtą daug išbandymų: spaudos draudimas, sovietinė okupaciją, o dabar dar ir anglų kalba, atėjusi kartu su šiuolaikinėmis technologijomis. Taigi įdomu ir naudinga pakalbėti apie svetimų kalbų įtaką lietuvių kalbai, ankščiau ir dabar, kad suvoktum, kaip pasikeitė didžiausios tautos vertybės – kalbos svarba visuomenėje.

Lietuvių kalba yra ganėtinai sena, tačiau kad ją išsaugot, mūsų seneliams ir proseneliams iš ties reikėjo pasistengti. Nuo 1864 metų prasidėjęs lietuvių spaudos draudimas, kuris tęsėsi keturiasdešimt metų, stipriai paveikė lietuvių kalbą. Tuo laikotarpiu buvo draudžiama europinės imperijos dalies gubernijose spausdinti, įvežti ir platinti lietuviškus leidinius lotyniškomis raidėmis, įsigaliojo tvarka, pagal kurią lietuviški leidiniai galėjo būti leidžiami tik kirilica. Tik to meto žmonių, patriotų, kuriems lietuvių kalba ir tautiškumas buvo labai svarbus, dėka, lietuvių kalba nebuvo pamiršta ir nustumta šalin. Dauguma Lietuvos gyventojų priešinosi spaudos draudimui, spauda buvo leista užsienyje, ją platino knygnešiai. Vienas garsiausių Lietuvos knygnešių buvo Jurgis Bielinis, kuris jautė pareigą ne tik mūsų kalbai, bet ir tautai.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (859 žodžiai)
  • Mokykla
  • Gerda
  • Lietuvių kalba savo istorijoje daug kartų patyrusi kitos kalbos poveikį
    10 - 8 balsai (-ų)
Lietuvių kalba savo istorijoje daug kartų patyrusi kitos kalbos poveikį. (2016 m. Balandžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalba-savo-istorijoje-daug-kartu-patyrusi-kitos-kalbos-poveiki.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 14 d. 18:02
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo