Lietuvių kalbėjimas. Lietuviškos sutartinės


Kaip skirstomos sutartines. Sutartines kaip skirstomos. Kalbejimas apie sutartines. Lietuvių liaudies sutartinės. Sutartiniu grozis. Sutartines lietuviu.

Šalia kitų tautosakos žanrų lietuvių liaudis sukūrė ir išlaikė būdingą dainų rūšį- sutartines. Šviesia ir giedria nuotaika jos atskleidžia liaudies gyvenimo vaizdus, liaudies mintis ir jausmus. Savitas sutartinių grožis parodo nuostabų liaudies žmonių sugebėjimą paprasčiausiomis priemonėmis sukurti didžiai meniškus vaizdus, kur veržli mintis, dvasinis gilumas neatskiriamai susisiejęs su paprastumu ir nuoširdumu. Sutartinės - savita lietuvių liaudies dainų rūšis. Gausiame mūsų liaudies kūrybos palikime jos užima ypatingą vietą, sudaro atskirą lietuvių liaudies dainų žanrą, pasižymi originaliomis poetinėmis ir muzikinėmis išraiškos formomis. Sutartinės skirstomos į kelias rūšis. Pati liaudis jas skirsto pagal du kriterijus – atlikėjų skaičių ir atlikimo būdą. Skirstymas rūšimis pagal pirmąjį kriterijų yra vienas iš pagrindinių ir plačiausiai žinomas. Taip skirstydami turime: dvejines – kai dainuoja dviese, trejines – trise, ir keturines – keturiese – kai dainuoja keturiese. Tačiau trejines ir keturines gali atlikti ir didesnis dainuotojų būrys. Šie sutartinių tradiciniai pavadinimai sudaryti, atsižvelgiant į minimalų atlikėjų skaičių, ir rodo ne tiek dainuotojų skaičių, kiek tam tikrą sutartinių dainavimo būdą, daugiabalsumo tipą. Sutartinių paskirtis – įvairi. Dažniausiai jos būdavo dainuojamos dirbant, kalendorinių bei šeimos švenčių metu, susiėjimuose ir šiaip bet kuria proga. Ypač didelis vaidmuo čia teko šokiams, atliekamiems dainuojant sutartines. Sutartines dainuodavo ir šokius šokdavo dažniausiai moterys. Tačiau kartais joms padėdavo arba instrumentai pritardavo vyrai. Vyrai sutartines grodavo skudučiais, daudytėmis, trimitais, lumzdžiais ir penkiastygėmis aukštaičių kanklėmis. Tuo būdu šalia vokalinių sutartinių žinomos ir instrumentinės sutartinės.
  • Microsoft Word 6 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (428 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karolis
  • Lietuvių kalbėjimas. Lietuviškos sutartinės
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvių kalbėjimas. Lietuviškos sutartinės. (2012 m. Kovo 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalbejimas-lietuviskos-sutartines.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 17:10
×