Lietuvių kalbos autorių kontekstai konspektas


Lietuvių kalbos autorių kontekstai konspektas. M. K. Sarbievijus - ryškiausias baroko literatūros atstovas Lietuvoje. M. Daukša- humanistinių pažiūrų asmenybė. Marius Katiliškis. Marcelijus MartinaitisRašytojos kūryboje. Alberas Kamiu. M. Mažvydas. Jurgis Savickis. Jonas Radvanas. Viljamas Šekspyras. H. Radauskas.


Marius Katiliškis – vienas didžiųjų Lietuvos kaimo prozininkų, XX a. vidurio literatūroje tęsęs Žemaitės, Vaižganto, Krėvės kūrybos tradicijas. Kaimas jo kūryboje regimas iš nostalgiško nuotolio, tai- prarastasis rojus, kuriame žmonės galėjo patirti darną su gamta, su kitais žmonėmis ir pačiais savimi.

Jurgis Savickis - XX a. pirmosios pusės lietuvių rašytojas, ryžtingiausias prozos atnaujintojas. Gerai susipažinęs su užsienio šalių literatūra, menu, savo kūryboje atsisako tradicinio požiūrio į žmogaus egzistenciją, todėl ji priskiriama modernizmo srovei. Autorius savo kūryboje dėmesį telkia ne detalėms išdailinti, akimirkos įspūdžiui sukurti, o stengiasi šokiruoti skaitytoją, paveikti jo sąmonę, priversti pažvelgti į gyvenimą kitaip. Tai ekspresionizmo bruožai. J. Savickio kūriniuose gyvenimas- dramatiškų įvykių virtinė, o žmogus jame atlieka sau skirtą vaidmenį.

Jonas Radvanas – XVIa. L ietuvos Didžiosios Kunigaikštystės poetas. Radvanas Vergilijaus „ Eneidos " pavyzdžiu sukūrė Lietuvos herojinį epą - poemą „ Radviliada ". Hegzametru parašytoje poemoje sudėliojama tobulo herojaus gyvenimo ir veiklos programa : tikrasis atlygis laukia tik danguje, taigi verta stengtis dėl ramios sąžinės, tyros sielos, dera gyventi kukliai ir dorai, o veikti nesavanaudiškai. Poemos pradžioje pateikiamas įspūdingas Lietuvos vaizdas : derlingas kraštas, kurio gyventojai- kariai iš prigimties, nesibijantys jokių priešų; hiperbolizuotas girių aprašymas- tai ne krašto atsilikimo , o pasididžiavimo ženklas; gausu žvėrių ir žuvų; paminėti narsūs kunigaikščiai; pavaizduotas milžiniškas šalies plotas- poetas LDK vaizduoja tokią, kokia buvo Vytauto laikais. Trečioje dalyje gausu istorinių LDK detalių. Aprašomas Radvilos turimas nepaprastas skydas, kuris yra Lietuvos istorinė emblema. Jame iškalti svarbiausi Lietuvos priešistorės ir istorijos įvykiai : italų atvykimas į Lietuvą, karalius Mindaugas, Vilniaus įkūrimas ir t. t. Nors poemos siužeto pagrindas - Livonijos karo įvykiai, supinti su Radvilos Rudojo gyvenimo detalėmis ir herojišku vadovavimu, vis dėlto poemos tikslas- ne aprašyti mūšius, bet įprasminti Radvilos- tėvynės didvyrio, idealaus herojaus - gyvenimą, pašlovinti XVI a. LDK valstybės politinius veiksmus ir išryškinti jų svarbą Lietuvos valstybės istorijoje.

H. Radauskas – XX a. išeivijos poetas, modernus kūrėjas, vertinęs vaizduotės mene reikšmę. Jo poezijai būdinga literatūrinių krypčių sąveika: ekspresionizmas, estetizmas, neoromantizmas, neoklasicizmas. H. Radauskas stengėsi atsiriboti nuo visuomenės gyvenimo tikslų, problemų, kurti savitą meninę tikrovę.

Marius Ivaškevičius - Kiekviena tauta turi savo ikonas : politines , kultūrines , religines. Su jomis reikia elgtis atsargiai, ypač pavojinga juokauti. Juokas gali sugriauti nusistovėjusias jų reikšmes. O kai žinai, kaip „ reikia „ suprasti, pavyzdžiui, Maironį, tai ir tavo vertybių hierarchija atrodo nepajudinama. Galėtume sakyti, sustabarėjusi. Kartkartėm vis atsiranda bandančių išklibinti stabus ( pavyzdžiui, Kostas Ostrauskas pjesėje „ Jūratė ir Kastytis “). Ar dramaturgas , postmodernistinės literatūros kūrėjas M. Ivaškevičius irgi nori „ nuversti “ ( pakeisti ) Salomėjos Nėries, Kazimiero Pakšto, Oskaro Milašiaus ir kitų jau tarsi nusistovėjusias, jau kanonizuotas mūsų kultūrinėje sąmonėje reikšmes ? Kad ir koks būtų atsakymas, vien tai, kad pjesės personažai – ryškios istorinės asmenybės, yra didžiausia ir svarbiausia intriga.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (4035 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Artūras
  • Lietuvių kalbos autorių kontekstai konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvių kalbos autorių kontekstai konspektas. (2018 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalbos-autoriu-kontekstai-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 06 d. 19:10
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo