Lietuvių kalbos etiketas referatas


Įvadas. Lietuvių kalbos etiketas. Pasisveikinimo žodžiai ir etiketas. Atsisveikinimo žodžiai. Mandagumo žodeliai. Pokalbis telefnu. Išvados. Literatūros sąrašas.

Nuo bendrojo etiketo neįmanima atskirti kalbos tiketo. Kultūringas elgesys visada yra susyjęs su mandagumo žodžiais. Kuo daugiau išsilavinęs, dvasingesnis, tu dažniau vartoja mandagumo žodžius ir taria juos maloniai, pagarbiai.

Paisveikinimas žodžių junginiu: labas rytas, laba diena, labas vakaras dienos laiką tinka beveik visur ir beveik visada. Tokiu pasisveikinimu paprastai pradedam pasikalbėjimą telefonu (skambinant greitajai medicinos pagalbai, milicijai, informacijai, dujų avarinei, daugeliui įmonių, įstaigų, organizacijų); taip sveikinti tinka ir šeimos narius, ir draugus , ir visai svetimus – ir žemesnius už save, ir aukštesnius, garbingus žmones.

Trumpąja forma labas ar žodžiu sveikas, tai pat žodžiu junginius: sveikas gyvas, sveikas drūtas sveikinti galima tik artimus žmones – bičiulius, draugus, brlius, seseris. Vyresniems už save asmenims – mokytojams, dėstytojams, viršininkams – sakyt sveikinimo žodį labas ar sveikas, juo labiau labutis, sveikutis, sveikas gyvas, sveikas drūtas, - būtų nemandagu.

Kartais praktiškai susidaro keblumų, kam pirmam tarti sveikinimosi žodžius. Mandagumo papročiai reikalauja, kad jaunesnis, žemesnio rango pirmas sveikintų vyresnį, aukštesnio rango.

Pokalbiai baigiasi atsisveikinimu. Anksčiau ir kaime, ir mieste niekam negalėjo kilti klausimų kaip atsisveikinti. Buvo atsisveikinama žodžiu sudiev , sudie, kuris tarsi palaimindavo žmogų. Pats geriausias, visais atvejais tinkamiausias lietuvių atsisveikinimo žodis yra sudiev. Tarybiniais metais spaudoje ir per radiją, paskui ir per telviziją pradėjo siūlyti ir patys ėmė atsisveikinti žodžio junginiu viso labo. Be abejo, norėta atsisveikinio žodį priderinti prie pasisveikinomo žodžių. Tačiau siūlomasis antrasis svetimkūnis, kad ir geresnis, neprigijo: daugelis atsisveikindami įsikandę kartoja tik viso gero. Prie jo žmoės priprato, o per 50 metų užaugo žmonių karta, kurie ėmė manyti, kad sudiev – tik religingų žmonių pramanas.

Išaugo ištisa jaunimo karta, kuriai šie naujieji atsisvikinimo žodžiai yra labai artimi, ir nelengva bus prie sudiev, sudieu pereiti. O pereiti reikia, nes šio žodžio išvarymas mūsų kalbą nuskurdino.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 25 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1686 žodžiai)
  • Silvija
  • Lietuvių kalbos etiketas referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvių kalbos etiketas referatas. (2015 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalbos-etiketas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 11:20
×