Lietuvių kalbos gramatikos žodynai 20-21 a.


Lietuviu kalbos gramatikos zodynas. Didziausias daugiatomis zodynas yra. Lietuviu gramatikos zodynas. Lietuvių kalbos gramatikos ir žodynai. Konstantinas sirvydis. Istorijos kaip k. buga užsirašinėjo zodzius zodynui. Lietuvių gramatika ir žodynas. Lietuvių kalbos žodynai 20 amzius. Kas leido lietuviu kalbos zodyna po antro pasaulinio karo 1941. Lietuviu kalbos ir gramatikos zodynas.

Čia surašyti žodynai nuo pat pirmo žodyno. Visi žodynai detaliai panagrinėti. Tai trijų kalbų žodynas: jame lotyniški žodžiai išversti į lenkų ir lietuvių kalbą. Autorius – konstantinas sirvydis. Vėliau jis tą žodyną iš esmės perdirbo. Šis buvo išleistas. Katus. Tai vienintelis žodynas lietuvoje iki pat xix a. Jis daug prisidėjo norminant ir turtinant lietuvių kalbą. K. Sirvydis sukūrė nemažai jaujadarų (kokybe, kuranugaris,pratarmė, pažanga, rodyklė, spaustuvė, taisyklė, virtuvė), kuriuos vartojame ir šiandien. Atskirai minėti žodynai, parengti ir išleisti užsienyje. Labai reikšmingas ir lituanistikai, ir baltistikai, ir apskritai visai indoeuropiestikai vokiečių kalbininko Ernsto Frenkelio 1955 – 1965 m. Išleistas „Lietuvių kalbos etimologijos žodynas“, kuriame aiškinama mūsų kalbos žodžių kilmė. Svarbus 1932 – 1968 m. Voketijoje Makso Nydermano, Alfredo Seno, Antano Salio ir kitų parengtas didelis, net 5 tomų, „Lietuvių rašomosios kalbos žodynas“.

Tai trijų kalbų žodynas: jame lotyniški žodžiai išversti į lenkų ir Lietuvių kalbą. Autorius – konstantinas sirvydis. Šis buvo išleistas katus. K.

Ypač reikšmingas frydricho kuršaičio žodynas. (iš tikrųjų f. Kuršaitis parašė du žodynus: Lietuvių – vokiečių, išleistą halėje 1883m. , ir vokiečių – Lietuvių, kurį sudaro du tomai, pasirodę taip pat halėje 1870 ir 1874 m. ) žodžius f. Kuršaitis rinko ne iš raštų, bet pirmiausia iš gyvosios prūsijos Lietuvių kalbos. Jie užrašyti labai tiksliai, pažymėtas kirtis ir priegaidė. Mokslininkai f. Kuršaičio žodynus labai vertina ir iki šių dienų jais tebesinaudoja.

Minėtinas ir apie 1850 – 1864 m. Parašytas simono daukanto lenkų – Lietuvių kalbų žodynas, kuriame yra apie 38 000 žodžių. Išleistas jis tik 1993 – 1996 m. Vilniuje. Mūsų kalboje prigijo jo siūlyti žodžiai: laikrodis, prekyba, vietovė, būdvardis, laipsnis, kalbos dalys ir kt.

Lietuvių kalbotyrai labai svarbus antano juškos žodynas. Jį rusijos mokslų akademija leido net 25-erius metus (1897 – 1922).

Iš visų Lietuvių kalbos žodynų reikšmingiausias, didžiausias ir išsamiausias yra daugiatomis Lietuvių kalbos žodynas . Jo sumanytojas ir pirmasis leidėjas yra vienas žymiausių Lietuvių kalbininkų kazimieras būga. Jis dar mokyklos suole į atskirus sąsiuvinius pradėjo užsirašinėti žodžius būsimajam žodynui. K. Būga spėjo parangti tik du sąsiuvinius (dalį a raide prasidedančių žodžių). Visa kita mižiniška žodyno medžiaga (apie 17 pūdų (600 000 vienetų) kortelių) liko kartotekose.

Po k. Būgos mirties nutrūkusį darbą nuo 1930 metų tęsė juozas balčionis kartu su prezidentu kaziu griniumi, ir palaimintuoju arkiviskupu juozu matulaičiu, ir rašytojais, kunigais, mokytojais, studentais, mokiniais. Taigi k. Būgos kartoteką vienaip ar kitaip pildė visa Lietuva. Pirmasis žodyno tomas (a ir b raidėmis prasidedantys žodžiais) pasirodė 1941 – antrojo pasaulinio karo metais.

  • Microsoft Word 7 KB
  • 2011 m.
  • 3 puslapiai (727 žodžiai)
  • Mokykla
  • Giedre
  • Lietuvių kalbos gramatikos žodynai 20-21 a.
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvių kalbos gramatikos žodynai 20-21 a.. (2011 m. Kovo 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalbos-gramatikos-zodynai-20-21-a.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 09 d. 12:11
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo