Lietuvių kalbos klausimynas ir atsakymai 11 klasei


Kristijonas Donelaitis . Gamta yra sužmoginta. Gamta yra gyvenimo mokytoja. Gamtoje slypi Dieviškoji sąranga. Žmogus palyginamas su augalu. Saulė šviesulys nurodantis žemdirbiui jo darbų tvarką. Ji didydis gamtos judintojas. Žmogaus gyvenimas glaudžiai susijęs su gamta. Gamta šaukia žmogų į darbą. Gamta tarsi nuolat atsinaujinanti gyvybės galia egzistuojanti kaip amžinas laiko ratas. Gamtos požiūriu žmonės yra lygūs. Poetiški gamtos vaizdai Donelaičio „ Metuose “. Adomas Bernardas Mickevičius.

Renesanso epocha LDK ir Mažojoje Lietuvoje. XVI amžiaus istorinis, kultūrinis kontekstas, ryškiausi kūrėjai.

Barokas buvo ryškiausias LDK kultūros laikotarpis. XVIIa. Išryškėjo saviti architektūrinės Vilniaus baroko mokyklos bruožai: lengvų formų, vertikalių proporcijų bažnyčios su aukštais bokštais. Taip pat šiuo laikotarpiu išpopuliarėjo teatras Lietuvoje.

Svarbūs faktai: 1570m. Jėzuitai įsteigė Vilniaus kolegiją, 1579m. Jėzuitai pertvarkė kolegiją ir akademiją. Akademijoje išleistas M.Daukšos katekizmas ir postilė.

Apšvietos epocha LDK ir Mažojoje Lietuvoje. XVIII amžiaus kultūrinis, istorinis kontekstas.

Viktoras Hugo, Fransua Rene de Šatobrianas, Fridrichas Šlėgelis, F. Šileris, J. V Gėtė.

Apie jo asmeninį gyvenimą žinių nedaug. Kadangi mokėjo lietuviškai, manoma, jog buvo lietuvis kilęs iš Vilniaus ar jo apylinkių. Nebuvo kilmingas. Tobulai mokėjo lotynų kalbą, todėl kurė vien lotyniškai. Radvanas buvo protestantas-evangelikas reformatas.

13. J.Radvanas, poema „Radviliada“: didingumas, tėvynės, didvyrio paveikslas. Istorinis, kultūrinis kontekstas. Iliustracijos.

M.Mažvydas, „Katekizmas“: pobūdis, struktūra, tikslai, knygoje aptariamos vertybės, reikšmė lietuvių raštijos istorijai. Istorinis, kultūrinis kontekstas. Iliustracijos.

Katekizmas išleistas 1547m. Prūsijoje (Mažojoje Lietuvoje), tai buvo pirmoji lietuviška knyga, kuri skleidė krikščionybę, mokė dievo žodžio visus lietuvius. Katekizmas tapo Lietuviško rašto pradžia. Dabar katekizmo išlikę tik du egzemplioriai, jie saugomi Vilniaus universitete, bei Lenkijos Torūnės bibliotekoje. Knygą sudarė 6 dalys: lotyniškas ketureilis, dvi prakalbos, eiliuotoji, elementorius, katekizmas, giesmynas.

1595m. M.Daukša išvertė pirmąją lietuvišką knygą ,,Katekizmas” į lietuvių kalbą. Taip pat 1599m. išvertė vieną pirmųjų lietuviškų knygų LDK, tai buvo ,,Postilė“.

M.Daukša, „Postilės“ „Prakalba į malonųjį skaitytoją“: gimtosios kalbos vertė, tautinė tapatybė, tolerancija. Istorinis, kultūrinis kontekstas. Iliustracijos.

Kurė panegirinius kūrinius, skirtus Lietuvos didikams. Romoje sudarė pirmąjį poezijos rinkinį.

Jis rėmėsi antikinės Horacijaus kūryba- jos motyvus ir įvaizdžius jungė su Biblijos vaizdiniais bei baroko epochos žmogaus išgyvenimais. Jo kūryboje pasaulis vaizduojamas kaip teatro scena, žmogaus gyvenimas- kaip aktoriaus vaidyba. Net sielos išgyvenimai primena spektaklį. Teigdama trapios būties grožį, žmogaus sielos ryšį su anapusybe, su Dievu, Sarbievijaus poezija tarsi įveikia mirtį.

2. Gamta yra gyvenimo mokytoja - Ji moko nenuleisti rankų,neverkšlenti,kad viskas blogai,o stengtis ir visko pasiekti savo jėgomis ir darbu. Kaip pavyzdys galėtų būti gandrų šeimą, kuri parskridusi pavasarį rado savo namus suardytus. Tučtuojau ėmėsi darbo, tvarkėsi savo lizdą ir nešė žabus. Pasisotino tik tada, kai atliko visus darbus. Ši trumpa istorija sutapatina žmogų su gamta. Parodoma, kokia svarbi vertybė yra darbštumas. Taip pat jis labai svarbus ir būrų gyvenime.

8. Gamta tarsi nuolat atsinaujinanti gyvybės galia,egzistuojanti kaip amžinas laiko ratas. 4 ciklai: pavasaris,kuris reiškia atgimimą,vasara-darbų metas,ruduo derliaus metas,žiema-miegas,poilsis.

9. Gamtos požiūriu žmonės yra lygūs. Būras, būdamas arčiau gamtos, turi natūralų teisingumo jausmą, o dvaro žmonės tiesiog naudojasi savo privilegijuota padėtimi.

Viežlybieji būrai (Pričkus, Lauras, Selmas, Krizas ir kt.) K.Donelaičio poemoje „Metai“. Iliustracijos.

Dar vieną ,,Metų“ veikėjo – Enskio, negalėtume priskirti prie ,,viežlybųjų“ būrų. Enskys yra šiurkštus, storžievis, linkęs įsivelti į muštynes. Pats pasakotojas Enskio poelgius kartais piktai pasmerkia.

Moterys dėvėjo lietuviškus lininius apdarus. Populiariausi buvo: , marginė (raštuotas sijonas), trinytis (šilta liemenė), ploštė (plati skraistė, skara), kykas (ištekėjusių moterų arba jaunųjų galvos apdangalas su lankeliu).

  • Microsoft Word 41 KB
  • 2016 m.
  • 6 puslapiai (4028 žodžiai)
  • Mokykla
  • Gabriele
  • Lietuvių kalbos klausimynas ir atsakymai 11 klasei
    10 - 4 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lietuvių kalbos klausimynas ir atsakymai 11 klasei. (2015 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalbos-klausimynas-ir-atsakymai-11-klasei.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 21:16
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo