Lietuvių kalbos mokslinio tyrimo pradžia referatas


Įvadas. Lietuvių kalbos mokslinio tyrimo pradžia. Kazimieras Būga. Jonas Jablonskis. P. Skardžiaus, A. Salio ir kitų kalbininkų darbai. Tolesni lietuvių kalbos tyrimai. Išvados. Priedai. Nuorodos.

Sakoma, kad lietuvių kalba yra labai sena, bet tik maža dalis žmonių žino tikrąją lietuvių kalbotyros istoriją, bei kas pradėjo ją tirti. Šiuo darbu noriu įrodyti jog lietuvių kalbai pradmenis padėjo ne vienas mokslininkas, kuris pašventė ir atidavė savo gyvenimą lietuvių kalbos tyrimui, bei knygų rašymui apie jos įvairias taisykles. Norėdamas tai pateikti pasiremsiu keletu garsių lietuvių kalbos tyrėjų darbais ir jų biografija.

Apskritai XIXa pabaigoje lietuvių kalbos tyrimas daugelyje šalių net tapo savotiška mada. Aišku, visa tai negalėjo nejaudinti pačių lietuvių.

Vienu žymiausiu XIXa. antrosios pusės lietuvių kalbininku laikytinas mūsų poetas Antanas Baranauskas. A.Baranauską sunkoka skaityti dėl neįprastos rašybos, nors jis siekė sunorminti kalbą taip, kad skirtingų tarmių atstovai galėtų savaip perskaityti vienodai užrašytus tekstus.

Lietuvių kalbos kultūrai ir norminimui labai nusipelnė Juozas Balčikonis Jis gimė 1885 metais Ėriškiuose, Ramygalos valsčiuje. Baigęs mokslus dirbo pedagogu, paskui dėstė Kauno ir Vilniaus universitetuose. Parašė daug straipsnių praktiniais kalbos klausimais. Laibai daug nuveikė lietuvių leksikografijoje.

Iš nelietuvių kalbininkų, tyrusių lietuvių kalbą tarp Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo, pirmiausia minėtas didysis baltų kalbų tyrėjas - Janis Endzelynas (1873-1961). Jis parašė didžiulę mokslinę latvių kalbos gramatiką, kurioje išsamiai nagrinėja ir daugelį lietuvių kalbos istorijos klausimų. Tai labai svarbus lietuvių kalbos mokslui veikalas.

Vienas svarbiausių to meto ir dabartinių darbų yra didžiojo ,,Lietuvių kalbos žodyno’’ leidimas. Šio žodyno baigimo laukia ne tik lietuvių, bet ir kitų idoeuropiečių kalbų tyrėjai tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Jo šeštasis leidimas baigėsi 2006 m., kurį sudarė dvidešimt tomų t.y. apie 22000 puslapių, 11 milijonų žodžių.

Lietuvių kalba vėl atgavo valstybinės kalbos statusą, tapo Lietuvoje prestižine kalba. Jos vartojimo sfera sparčiai plito. Populiarėjo net nutautintoje pietryčių Lietuvoje, kur gausėjo lietuviškų mokyklų. Sudaryta Valstybinės kalbos vartojimo ir ugdymo 1996-2005 metų programa, ji sėkmingai vykdoma.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (1817 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Airidas
  • Lietuvių kalbos mokslinio tyrimo pradžia referatas
    10 - 10 balsai (-ų)
Lietuvių kalbos mokslinio tyrimo pradžia referatas. (2015 m. Spalio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalbos-mokslinio-tyrimo-pradzia-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 17:09
×