Lietuvių kalbos tarmės projektas


Lietuvių kalbos. Tarmės.Kai Martynas Mažvydas 1547 m. Išleido gimtąja žemaičių tarme pirmąją spausdintą knygą. K. Būga teigė, kad mūsų tarmės išsiskyrė XII-XIII a. Sandūroje. Dabar skiriame dvi pagrindines lietuvių kalbos tarmes aukštaičių ir žemaičių. Šiais vardais anksčiau vadinosi ne tarmės. Aukštaičių tarmė. Aukštaičių tarmė pagal dvigarsių an, am, en, em ir balsių ą, ę tarimą skyla į. Vakarų aukštaičiai (Kauno, Marijampolės. Vakarų aukštaičiai turi dvi patarmes kauniškių ir šiauliškių. Pietų aukštaičiai (Alytaus, Druskininkų. Rytų aukštaičiai (Širvintų. Rytų aukštaičių tarmė dar skirstoma į šnektų grupes. Kitos grupės šnektos netrumpina nekirčiuotų skiemenų ilgųjų balsių kupiškėnai. Daugelis pietų aukštaičių ir rytų aukštaičiai vilniškiai dzūkuoja. Žemaičių tarmė. Pagal skirtingą dvibalsių. Žemaičiai sako plonymas – smilkinys. Ir aukštaičiai , ir žemaičiai turi daug savitų žodžių. Yra žodžiai, kurie žinomi ir žemaičiams. Klausimai. Kada lietuvių kalba susiskaldė į tarmes. Literatūros šaltiniai.


Kai Martynas Mažvydas 1547 m. išleido gimtąja žemaičių tarme pirmąją spausdintą knygą, lietuvių kalba jau senokai buvo suskilusi į tarmes. Kada?

K. sandūroje.

Dabar skiriame dvi pagrindines lietuvių kalbos tarmes: aukštaičių ir žemaičių.

Šiais vardais anksčiau vadinosi ne tarmės, o Lietuvos valstybės dalys. Žemaičių vardas pirmą kartą paminėtas XIII a. pradžioje Volynės kronikoje. Aukštaičių vardą randame 1322 m. Gedimino sutartyje su Ordinu.

Žemaičiai sako: plonymas – smilkinys, cyrulis – vieversys, liurkšti – plepėti, kuisis – uodas ir kt. Aukštaičiai sako: gymis – veidas, skersė – sijonas, varvas – lašas, ažvačia – užpakalis, uvėrus – piktas ir kt.

Ir aukštaičiai , ir žemaičiai turi daug savitų žodžių.

Yra žodžiai, kurie žinomi ir žemaičiams, ir aukštaičiams, tačiau turi skirtingą, kartais net visai priešingą reikšmę: brėkšti žemaičiams „temti“, o aukštaičiams – „aušti“ ir kt. Aukštaičiai griežtai skiria ėsti ir valgyti reikšmes, o žemaičiai turi tik ėsti.

Kada lietuvių kalba susiskaldė į tarmes? 2.Pagal ką skirstoma aukštaičių tarmė? 3.Kokiai tarmei priklauso šie žodžiai? A)Plonymas B)Cyrulis 4.Kada pirmą kartą paminėta žemaičių tarmė? 5.Pagal ką skirstomos žemaičių patarmės? 6. Kokie žmonės davė intervių?

  • MS PowerPoint 4426 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (574 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Rugilė
  • Lietuvių kalbos tarmės projektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvių kalbos tarmės projektas . (2017 m. Lapkričio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalbos-tarmes-projektas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 14:04
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo