Lietuvių kalbos tyimai


Tolimesnės lietuvių kalbos tyrimai. Lietuvių tarmės. Lietuvių tarmės nyksta (senieji informantai išmiršta žmonės nesėslūs. Lietuvių tarmių sistema. Dabartinė klasifikacija įsigalėjo1966 m. Mokslinis projektas. 2011 m. kovo mėn. lietuvių tyrėjai, vadovaujant profesorės Danguolės Mikulėnienės. Tyrimo tikslai. Išsamūs lietuvių tarmių duomenys buvo renkami tik kelis kartus (1941–1943 m. Tyrimo reikšmė. Atliktas tyrimas užtikrins. Vykdant projektą. 735 punktų Lietuvoje ir 15 punktų užsienyje patikros empirinės užduotys (t. Sukaupti reprezentatyvūs tarminių duomenų (kiekviename punkte bus įrašoma ne mažiau kaip 9 valandos). Taigi iš anotuotų charakteristikų aiškėja.  2012 m. pabaigoje tyrėjai buvo surinkę medžiagą iš beveik visų numatytų punktų. Išvados. Taigi. Taip bus ne.

Lietuvių tarmės nyksta (senieji informantai išmiršta žmonės nesėslūs, žemė išparduota, mokyklose moko vienodos kalbos, radijas, telvizija ir internetas...) ir visai sunyks. Tarmės kinta: tradicinių tarminių ypatybių nuosekliai nesilaikoma, bet jos yra, tarmiškai kalbama namie, su kaimynais ir draugais, net darbo aplinkoje... Tarmės (ne)vartojimas priklauso ne tik nuo aplinkos, bet ir nuo individo požiūrio.

Dabartinė klasifikacija įsigalėjo1966 m. Tarmės skirstytos pagal fonetinių ypatybių pluoštus. Kiekviena tarmė (patarmė, šnekta, pašnektė...) gali būti nagrinėjama kaip uždara fonologinė sistema. Kiekvienas individualus nukrypimas nuo sistemos vertintas kaip nuokrypis (t. y. informanto klaida, nepakankamas gimtosios tarmės mokėjimas, kitų kalbų įtaka ir pan.).

Vykdant projektą, per trejus metus bus atliktas holistinis lietuvių tarmių tyrimas: parengta sociolingvistinių ir geolingvistinių tarmių tyrimo metodika; sukaupta tarminė medžiaga iš visos Lietuvos ir lietuviškų salelių užsienyje; atlikta sociolingvistinių ir geolingvistinių tarmių duomenų analizė; parengtas ir išleistas XXI amžiaus pradžios atlasas; sudarytas interaktyvus lietuvių tarmių žemėlapis.

735 punktų Lietuvoje ir 15 punktų užsienyje patikros empirinės užduotys (t.

  • MS PowerPoint 339 KB
  • 2016 m.
  • 13 puslapių (509 žodžiai)
  • Mokykla
  • Roberta
  • Lietuvių kalbos tyimai
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lietuvių kalbos tyimai. (2015 m. Balandžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalbos-tyimai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 07:21
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo