Lietuvių kalbos žodyno skaitymas Požiūris į tautines mažumas žodyne ir šiandienos stereotipai


Įvadas. Lenkai. Rusai. Žydai. Vokiečiai. Čigonai. Apklausos apibendrinimas. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.


Vokiečiai yra aštunta pagal dydį tautinė mažuma Lietuvoje. Pagal 2011 m. gyventojų surašymo duomenis, jie sudaro 0,1% (2,4 tūkst.) Lietuvos gyventojų.

Kokiomis aplinkybėmis vokiečiai atvyko į Lietuvą, istorijai gerai žinoma. Lietuviams net 150 metų teko kovoti su vokiečių riteriais bei gausiais jų talkininkais. Šios tautos atstovų LDK būta XIV– XV amžiuje, intensyviau jie pradėjo keltis į Lietuvą 1812 – 1813 metais po karo su Prancūzija. Mažojoje Lietuvoje po 1709 – 1711 metų maro vokiečiai apgyvendino ištuštėjusias lietuvių sodybas. Gerai žinome apie Vokietijos okupacinę politiką Lietuvoje Pirmojo pasaulinio karo metais, per Antrąjį pasaulinį karą. Be jokios abejonės, šios okupacijos įspaudė savo pėdsaką ir tam tikra prasme nulemia požiūrį į vokiečius. Tai matyti ir Žodyne.

Pateiktų anketų duomenimis, vokiečiai mano gyvenamoje vietovėje mažiausiai emocijų kelianti tautinė mažuma (galima daryti prielaidą, kad Klaipėdos krašte nuomonė būtų kitokia). Žmonės net nenurodė priežasčių, kodėl nemėgsta šios tautinės mažumos. Iš viso to galime spręsti, kad šiuo metu vokiečių ir lietuvių santykiai nėra prasti ar sudėtingi. Ši tautinė mažuma Lietuvoje nekelia skandalų, galbūt todėl daugeliui mūsų jie netrukdo, o mūsų senelių ir prosenelių vertinimas ir vokiečių palyginimas su velniu dabar yra pamirštas.

Aptikau ne vieną posakį, iliustruojantį nelabai teigiamai vertinamas čigonų charakterio savybes, t. y. apsukrumą, mokėjimą įkalbėti, įsiūlyti: ,,Čigonui vaiką ji išprašytų (labai moka kalbėti)’’; ,, Liežuvis kaip čigonės (moka kalbėti)’’; “Su tokiu savo čigoniškumu – prisikabino, tai siūlo ir siūlo (pirkti)”; ,,Čigoniška (sukta) boba”. Kai kurie posakiai gana aštrūs (,,Tavo vainikas devynių čigonų skintas”) ir kritiškai vertina romų gyvenimo būdą kaip visiškai nepriimtiną lietuviams: ,,Vaikas be priežiūros visiškum sučigonėjęs’’; ,,Tikras čigonynas iš tavęs’’; ,,Nesusidėk su ta čiganka’’; ,,Nelįsk į tą čigoniją”; ,,Jis turi tokią čigonišką madą – ką tik pamatys, tai ir prašinėja’’; ,,Čigonaut papratęs”( mainikaut – aut. pastaba). Tačiau yra posakių, kurie leidžia manyti, jog kai kurios savybės lietuvius jei ne žavėjo, tai tikrai traukė, tai pasakytina apie ,,čigonišką gudrumą’’, t. y. smarkumą, nepaprastumą. Taigi galime teigti, kad lietuviai čigonus vertino kaip gudrius, gebančius įtaigiai kalbėti, daryti poveikį, bet kartu šios savybės ir gąsdino, kėlė nepasitikėjimą. Lėto būdo lietuviai itin nemėgo romų ugningo charakterio, dėl kurio vėliau ir tarpusavyje čigonais vadindavosi.

Vertindama lietuvių ir čigonų tarpusavio santykį nejučia susimąstau, kaip galėtų jaustis romų berniukas ar mergaitė lietuvių mokykloje. Mūsų pateiktų anketų atsakymai įrodė, kad žmonės iki 18 metų vengia čigonų, nes jie erzina, tačiau paklausti, ,,ar sutiktumėte mokytis/dirbti kartu su tautinių mažumų žmonėmis?”, 94% apklaustųjų atsakė ,,taip”. Tai perša mintį, kad jaunoji karta yra gana tolerantiška ir ją nelabai veikia visuomenėje susiklostęs stereotipinis šios tautinės mažumos vertinimas.

Pildydami mūsų pateiktas anketas didžioji dauguma žmonių žymėjo, kad nenorėtų, kaimynystėje gyvenančio čigono. Paklausti kodėl?, jie atsakė, kad jaustųsi nesaugiai, bijotų būti apgauti, apsukti čigono gudrumo, ypač baimintųsi dėl savo turto, mat čigonai mūsų tautoje yra pagarsėję kaip vagys, apgavikai, o dabar dar ir kaip narkotikų prekeiviai.

  • Microsoft Word 134 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (6192 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Jolita
  • Lietuvių kalbos žodyno skaitymas Požiūris į tautines mažumas žodyne ir šiandienos stereotipai
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvių kalbos žodyno skaitymas Požiūris į tautines mažumas žodyne ir šiandienos stereotipai. (2016 m. Rugpjūčio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-kalbos-zodyno-skaitymas-poziuris-i-tautines-mazumas-zodyne-ir-siandienos-stereotipai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 07:53
×