Lietuvių liaudies dainos ir eilėraščio „Sena daina“ lyginamoji analizė


Varpeliai eilerastis. Recenzijos apie lietuviu liaudies eilerascius.

Lietuvių liaudies dainos ir eilėraščio „Sena daina“. Lyginamoji analizė. Janina Degutytė. Biografija. Kūrybos bruožai. Gamtos motyvas ir kultūros pasaulio pojūtis.

Daina baigiasi pakylėta nuotaika, vis augančia, o eilėraštis liūdna, slogia nuotaika. Eilėraščio “Sena daina” pavadinimas parodo, kad tai įvyko labai seniai, tačiau tai, kas parašyta keliauja iš lūpų į lūpas. Eilėraštyje vos tik vienas deminutyvas – pašaknėlėj, o dainoje jų daug (kalnelio, rugeli, bitelės, vaikeliai, kankleliai ir t.t.), taip yra dėl skirtingų tekstų nuotaikų. Šie kūriniai nėra panašūs savo tematika, daina yra apie šviesią darbingą žmogaus buitį ir būtį, o eilėraštyje Degutytė kuria niūrų vaizdą – karo situaciją Lietuvoje, gyvenimo blogybes. Neįprasta eilėraščio pradžia “ O ant lauko jovaras žydėjo...” pabrėžia, kad prieš tai jau yra įvykę daugybė dalykų, o jovaras tebežydi, dainoje jungtuko nėra, nes gilinamasi į dabarties situaciją, gyvenama šia akimirka ir nuotaika). Abiejuose tekstuose jovaras gauna gyvenimo rato, nesikeičiančio vaizdo simbolį. Tad Degutytė ir pabrėžia – kad medis tas pats, aplinka ta pati, tačiau pasaulis jau sudrumstas, tos pilnatvės, harmonijos, kuri lydėjo žmogų darbuose, gyvenime jau nebėra.

  • Lietuvių kalba Analizė
  • Microsoft Word 243 KB
  • 2014 m.
  • 4 puslapiai (1117 žodžiai)
  • Agnė
  • Lietuvių liaudies dainos ir eilėraščio „Sena daina“ lyginamoji analizė
    10 - 4 balsai (-ų)
Lietuvių liaudies dainos ir eilėraščio „Sena daina“ lyginamoji analizė. (2014 m. Birželio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-liaudies-dainos-ir-eilerascio-sena-daina-lyginamoji-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 17:13
×