Lietuvių liaudies dainos seniau ir dabar


Įvadas. Lietuvių liaudies dainos seniau ir dabar. Literatūros šaltiniai.

Karinės-istorinės dainos skirstomos į 3 pagrindinius porūšius: karų prieš kryžiuočius dainos, baudžiavos įsigalėjimo laikotarpio dainos ir dainos apie XVII-XIX a. karus. Pirmajam periodui priskiriamos Sudaičio („Išpylė pilelę, iškirto karelius“) ir kitos karo sutartinės („Kada, broli, tu parjosi?“, „Ką parneši?“), dainos apie kareivio išvykimą į karą ir žuvimą („Jau ir atlėkė gulbių pulkelis“) ir nelaisvėn patekusių karių vadavimo dainos („Sėdi sūnelis nevalioj“). Antrajam — baudžiavos įsigalėjimo — laikotarpiui priskiriamos beveik visos dainos apie kareivio žuvimą ar sužeidimą . Folkloristai šių dainų karį vadina „lyriniu herojum“. Jų visų pagrindinė mintis - karas nelaimė, beprasmiškos žudynės, karys yra nelaimingo likimo auka. Kario santykis su jo šeima yra pagrindinė tema, bet ne kokie  nors  istoriniai  įvykiai,  kurie liaudies žmogui buvę nesvarbūs. Dainų apie XVII-XIX a. karus ir kariuomenę pagrindinė  tema esanti kareivio išruošimas į žygį ir atsisveikinimas su artimaisiais, nesigilinant į tolimesnį kario likimą. Gausios yra rekrutų dainos, atsiradusios rusams okupavus Lietuvą. Jos pasakoja apie rekruto gaudymą, graudų atsisveikinimą su namiškiais, sunkias kariuomenėje tarnavimo sąlygas ir pan.

Lietuviai išpuoselėjo liaudies dainas iki šių dienų, visos dainų rūšys yra išlikusios, tik kai kurios truputį primirštos. Dažnas reiškinys Lietuvoje – festivaliai, dainų šventės, liaudies dainas dainuoja kapelos, chorai, yra populiarių liaudies dainų atlikėjų (Veronika Povilionienė), liaudies dainų neretai galima išgirsti per radiją, televiziją ( „Duokim garo“). Vestuvinės dainos, nors ir pakitusios, dar ir dabar dainuojamos beveik per visas vestuves. Kalendorinių apeigų dainos plačiai dainuojamos per šventes. Vaikų dainos paplitusios darželiuose, mokyklose, taip pat šeimose (ypač lopšinės). Pasikeitus žmonių gyvenimo būdui retai bedainuojamos darbo dainos, raudos.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 18 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1861 žodžiai)
  • Auste
  • Lietuvių liaudies dainos seniau ir dabar
    10 - 10 balsai (-ų)
Lietuvių liaudies dainos seniau ir dabar. (2015 m. Lapkričio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-liaudies-dainos-seniau-ir-dabar.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 20:38
×