Lietuvių liaudies instrumentai


Lietuviu liaudies instrumentai skaidres. Instrumentas ragas. N.paganini skaidrės. Muzikos instrumentai referatas. Liaudies instrumentai pūstukas. Muzikos instrumentas panasus i raga. Lietuviu liaudies ornamentai skaidres. Lumzdelis ebonitinis. Referatas lietuviu liaudies instrumentai. Daudytė.

Birbynė. Daudytė. Konstrukcija. Lumzdelis. Ožragis. Ragai. Skudučiai. Birbynė - pučiamasis lietuvių liaudies muzikos instrumentas. Tai vieno ar dviejų liežuvėlių aerofonas, su pūstuku, ar be jo. Gaminama iš medžio, žievės, rago, šiaudo, žąsies plunksnos. Pačios paprasčiausios birbynės buvo gaminamos piemenų. XIX a. paveikta klasikinių instrumentų, tokių kaip klarnetas, birbynė tapo sudėtingesnė ir yra naudojama atliekant profesionalią muziką. Dabartinės birbynės gaminamas iš medžio, turi raginę taurelę, tonines skylutes. Skirstomos į 3 kategorijas: soprano, tenoro ir kontraboso. Šiaurės rytų Lietuvoje – apie Biržus, Vabaininką – šio amžiaus pradžioje buvo vartojami instrumentai, vadinami daudytėmis. Tai tiesūs mediniai, 140-230 cm ilgio vamzdžiai, kuriais dviese atlikdavo sutartines. Nuo ragų daugytės skiriasi tuo, kad kiekviena jų galima gauti ne vieną, bet 4-5 tonus. Daudytes gamindavo iš uosio panašiai kaip trimitus. Apie 15 cm skersmens uosio kamienas būdavo nudrožiamas taip, kad du trečdaliai viso jo ilgio liktų tik 3-4 cm storio, o kitas galas laipsniškai platėtų. Tada medis buvo skeliamas pusiau, išskaptuojama skylė, kuri pradžioje turėtų 1 cm, o gale – 10 – 12 cm skersmenį. Daudytės sienelių storis – 1 – 1,5 cm. Suglaudus abi dalis, jos buvo tampriai apvyniojamos beržo žieve. Laibgalyje buvo išdrožiamas pūtiklis.

Birbynė - pučiamasis Lietuvių liaudies muzikos instrumentas. Xix a. Dabartinės birbynės gaminamas iš medžio, turi raginę taurelę, tonines birbynes dar pūtė tik piemenys ir senukai, atsimeną xix a. Pabaigą, kai ne vienas liaudies muzikantas birbyne atlikdavo šokius, sutartines, dainas ir kitokias melodijas. Dešimtojo amžiaus trečiąjį-ketvirtąjį dešimtmetį liaudies birbynė buvo naudojama negausių liaudies muzikos entuziastų ansamblių. Čia, pritaikant ją sceniniam kūrinių atlikimui, birbynė buvo pamažu tobulinama ir tapo diatoniniu, ma daudytė - tradicinis, pučiamasis Lietuvių liaudies muzikos instrumentas, pūstukinis aerofonas.

šiaurės rytų Lietuvoje – apie biržus, vabaininką – šio amžiaus pradžioje buvo vartojami instrumentai, vadinami daudytėmis.

Daudytes gamindavo iš uosio panašiai kaip trimitus. Tada medis buvo skeliamas pusiau, išskaptuojama skylė, kuri pradžioje turėtų cm, o gale – 10 – 12 cm skersmenį. Daudytės sienelių storis – – 1,5 cm. Suglaudus abi dalis, tradicinės daudytės daromos iš tiesaus uosio, blindės, klevo, guobos, beržo medelio liemens, yra apie 1250-1670 mm ilgio. Medelio nuopjova perskeliama paliekant plongalyje 50-70 mm ilgio, 20-35 mm skersmens neperpjautos medienos pūstukui. Perskeltose pusėse išskobiamas laipsniškai platėjantis kanalas, abi pusės suvožiamos ir, plyšius užtepus derva ar degutu, apvyniojamos išvirinta karšta beržo tošimi.

Rekonstruotų daudyčių gamybos būdas ir konstrukcija panaši kaip ir tradicinių, tik iš dviejų dalių sumautas vamzdis apvyniojamas storo popieriaus juosta, kuri nudažoma beržo tošies spalva. Įstatomi pūstukai - mediniai, variniai ir ebonitiniai. Daudytės - iš principo netobulinti inst lumzdelis – Lietuvoje palčiai paplitęs instrumentas. Dažniausiai lumzdelius dirbdinosi ir juos pūsdavo piemenys naktigonėse. Švenčių ir kitų liaudies pramogų metu lumzdžiuodavo ir pagyvenę žmonės.

Lumzdeliai buvo daromi iš žilvičio, karklo žievės arba iš medžio. Žievės lumzdeliai paprastai buvo gaminami pavasarį iš žilvičio. Jie būdavo nepatvarūs, greit sudžiūdavo. Medžio lumzdeliai daryti iš jauno uosio kamieno, išdeginant arba išgręžiant 1,5 cm skersmens išilginę skylę. Lumzdelio ilgis – nuo 20 iki 30 cm.

Viršutiniame lumzdelio šone išdeginama arba išpiaunama nuo trijų iki aštuonių skylučių, kurios pučiant dangstomos abiejų rankų pirštais. Lumzdelio tembras švelnus, primenantis mažosios fleitos tembrą. Žemieji tonai sakmba gana tyliai, aukštieji – labai skardūs.

  • Muzika Referatas
  • Microsoft Word 147 KB
  • 2011 m.
  • 8 puslapiai (1200 žodžiai)
  • Kotryna
  • Lietuvių liaudies instrumentai
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvių liaudies instrumentai. (2011 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-liaudies-instrumentai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 19:54
×