Lietuvių liaudies patarlės ir priežodžiai


Patarliu kilme. Vaizdingi sakiniai. Lietuvių patarlės ir priežodžiai. Lietuviu liaudies patarles apie moksla. Rasinys pagal patarle. Patarlės ir priežodžiai apie mokslą. Lietuviu liaudies priezodziai. Vaizdingos patarles. Referatas apie patarles ir priezodzius. Patarlės apie turta.

Įvadas. Įžanga. Patarlių ir priežodžių kilmė ir paplitimas. Temos. Meninis vaizdas. Intonacinė-sintaksinė raiška, ritmas. Išvados. Naudota literatūra. Patarlės ir priežodžiai – mažyčiai poetiniai kūriniai. Patarlė telpa viename sakinyje, o priežodis dažnai sudaro tik jo dalį. Patarlės apibendrina įvairius reiškinius, pataria ir pamoko, kaip elgtis. Priežodžiai – tai vaizdingas kai kurių atvejų, situacijų, reagavimų išsakymas. Jie nei pataria, nei pamoko.

Patarlės ir priežodžiai – mažyčiai poetiniai kūriniai. Jie nei pataria, nei pamoko.

Patarlės ir priežodžiai ne taip kaip dainos, pasakos, nėra sakomos specialiai žmonėms pasiklausyti, pasigrožėti. Jos slypi kažkur atminties galmėse, nejučia prisimenamos ir natūraliai įterpiamos į pokalbius, pasakojimus, kai kai paliečiama atitinkama tema. Tačiau jos visiškai nesusilieja su pokalbiu, jo sraute nedingsta dėl kelių priežasčių. Tai būna labai vaizdingas ar netikėtas, prieštaraujantis logiki posakis, tarsi nesiderinantis prie sakinių, pasakytų prieš ar po jo. Jis ištariamas kiek pakeltu balsu. Apskritai jos sakomos aiškiai, garsiai kad tiesa akis badytų.

Patarlėse ir priežodžiuose sudėta Lietuvių tautos išmintis, doros matai, gyvenimo patyrimas. Vaikai, nuo mažens juos girdėdami iš tėvų, senelių, dedžių ir tetų, nejučia pasisavindavo šį turtą, ir taip nusidriekdavo glaudus kartų ryšys, laidavęs normalų svarbiausių dvasinės kultūros principų perimamumą. Vyresniųjų autoritetu čia dažnai pasiremiama, tarsi pabrėžiamas išminties tikrumas. Pavyzdžiui, patarlės ir prpatarlės ir priežodžiai – lakus, labai ekonomiškas žanras, todėl gyvuoja tūkstantmečius. Profesionaliniame mene ši forma labai paplito, išskyrus aforizmų poeziją. Ji patiko šiuolaikinės kultūros pramonei : patarlės ir priežodžiai praverčia karnavalinėse eisenose, mugėse, jos išrašomos komiškuose plakatuose. Spauda naudoja jas straipsnių pavadinimams, nenyksta jos ir oratorių kalbose.

Kalbėdami mes stengiamės, kad mūsų tariamas žodis nuskambėtų ir tiksliai, ir vaizdingai. Didelis menas yra kalbėti trumpai, aiškiai ir nenuobodžiai, o to pasiekti padeda patalės ir priežodžiai, tačiau pastebėta, kad patalių ir priežodžių vartojama vis mažiau. Iš gyvosios vartosenos jas išstumia ne tik per mokylą, laikraščius, radiją ir televiziją paplitę nevaizdingi raiškos būdai, bet ir pasikeitęs gyvenimo pamatas, paruošęs jų klestėjimo dirvą.

Patrlės ir priežodžiai pasižymi įdomiais meniniais vaizdais, skambumu, pamokančiomis mintimis. Ne visus pasakymus reikia priimti už gryną pinigą, nes kai kurie pasakomi dėl pramogos ir įdomumo, o ne tam, kad patarlių ir priežodžių kilmė nustatoma gana sunkiai. Vieni posakiai, galimas daiktas, yra atsiradę prieš kelis tūkstančius metų, siekia indoeuropiečių protėvynės epochą. Tokį nepaprastą senumą liudija Lietuvių patarlių ir priežodžių atitikimas daugelio kitų tautų repertuare, o ypač jų gyvavimas antikos laikais ir viduramžiais.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 19 KB
  • 2011 m.
  • 11 puslapių (2873 žodžiai)
  • Mokykla
  • Lietuvių liaudies patarlės ir priežodžiai
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvių liaudies patarlės ir priežodžiai. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-liaudies-patarles-ir-priezodziai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 08:32
×