Lietuvių literatūra - tragiškos istorinės patirties liudytoja


Išsakyti slapčiausi žmogaus norai ir mintys, jo kaltė ir atgaila leidžia suprasti ir pažinti gyvenimą, virtusį tragedija.


XX amžiaus viduryje hitlerinė Vokietija sukūrė ištisą lagerių sistemą. Viena iš griežčiausių nacistinių stovyklų buvo Štuthofo koncentracijos lageris. Kaip ir kitose nacių koncentracijos stovyklose, Štuthofe buvo izoliuojamas to meto elitas, politiniai bei socialiniai aktyvistai. Į šį lagerį pakliuvo ir 46 lietuviai, kurių didžioji dalis buvo rašytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai, inteligentai. Vienas iš jų buvo poetas Balys Sruoga. Jis savo akimis matė žmogaus nužmoginimo procesus, nepaprastą nacių žiaurumą ir amoralumą. Po dviejų metų grįžęs į Lietuvą jis parašė atsiminimų knygą „Dievų miškas“, kurioje pateikiamas ironiškas koncentracijos lagerio vaizdas, smulkiai aprašomos patirtys jame, įvairūs kalinių bei prižiūrėtojų charakteriai, su šypsena vaizduojamos nežmoniškos gyvenimo sąlygos. Rašytojas, patyręs tragišką gyvenimą lageryje, tampa nužmoginimo sistemos liudininku. Lagerio kalinys buvo anapus įstatymų, jo negynė joks teisingumas, jis reiškė mažiau negu bet kuris daiktas. Taip pat šiame romane atsiskleidžia nepaprastas žiaurumas, kuris pasireiškia įvairiais būdais: kaliniai pliekiami lazdomis už menkiausią „pagarbos“ nerodymą valdžiai, jie miega utėlių pilnuose pataluose, nusilpę ir sergantys katorgininkai yra varomi į darbą. O tie, kurie nebegalėjo pakovoti už save, viso kūrinio metu buvo vadinami klipatomis: „Tai – lagerio klipatų komanda“. Jos buvo silpniausios ir arčiausiai mirties esančios būtybės, kurios nebuvo panašios į žmones: „Slenka...kadaise, gal ne taip seniai buvę žmonės“. Be abejo, niekas nenorėjo papildyti jų komandos, bet nualinti sunkių darbų, skurdaus maisto ar ilgalaikio alkio, ligų bei smurto ten patekdavo visi. Tokia aplinka, kuri vaizduojama romane, nužmogina, nelaimėliai ima vogti vieni iš kitų, kai kurie yra pasiruošę išplėšti širdį ar kepenis iš mirusių likimo draugų kūnų Romane yra ne vienas šiurpinantis epizodas, kuriame parodoma, kokia menka ir nevertinama buvo žmogaus gyvybė.

  • Lietuvių kalba Kalbėjimo potemės 2018
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1603 žodžiai)
  • Mokykla
  • Iveta
  • Lietuvių literatūra - tragiškos istorinės patirties liudytoja
    10 - 9 balsai (-ų)
Lietuvių literatūra - tragiškos istorinės patirties liudytoja. (2016 m. Balandžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-literatura-tragiskos-istorines-patirties-liudytoja.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 17:56
×