Lietuvių muzika


Lietuvoje gyvenanciu tautu muzika. Lietuvos tautu muzika. Rašiniai apie lietuvos muzikos balsai. Lietuvoje gyvenančių tautų dainos ir šokiai. Lietuvių tautos gyvenimo būdas, papročiai. Dainos apie zvejyba. Referatai muzika liaudies. Lietuviu liaudies palyginimai su pop muzika. Muzikos referatas dainos apie gamta. Lietuviu profesionaliosios muzikos raida referatas.

Liaudies muzika. Lietuvos etnografiniai regionai ir jų folkloro ypatumai. Lietuvių muzikinio folkloro žanrai. Pasaulio tautų dainos ir dainavimo būdai. Profesionaliosios lietuvių muzikos raida. Xix a. Lietuvos muzikinis gyvenimas. Pirmieji lietuvių kompozitoriai. J. Naujalis, Č. Sasnauskas, M. Petrauskas, S. Šimkus.

Vokiečių filosofas ir švietėjas j. G. Herderis (1744–1803) pirmasis ėmė vartoti terminą liaudies daina . Jis rinko įvairių tautų, taip pat ir Lietuvių, dainas bei sudėjo jas į rinkinius, kurie 1805 m. Buvo išleisti knygoje tautų balsai dainose .

Liaudies muzika, kaip kiekvienos tautos gyvenimo dalis, priklauso nuo tautos gyvenimo būdo bei vietos ir yra labai susijusi su tradicijomis. Vienokias dainas sukurs tauta, gyvenanti kalnuose ir auginanti ožkas, kitokias – tauta gyvenanti prie jūros, besiverčianti žvejyba, dar kitokias – lygumose užsiimanti žemdirbyste.

Liaudies muzika taip pat vadinama tradicine muzika arba folkloru, kadangi dainos, šokiai ir papročiai pereina iš kartos į karta ir gyvuoja nuo neatmenamų laiku. Liaudies muzikoje atspindi tautos gyvenimo būdas, papročiai, mimūsų protėvių gyvenime nepaprastai svarbūs buvo žemės ūkio darbai, artimas ryšys su gamta, iš pagonybės atėję tikėjimai gamtos reiškinių galiomis, akmenimis, gyvūnais, paukščiais ir medžiais. Todėl dainose apdainuojami ne tik žemės ūkio darbai, bet ir žmonių gyvenimas gretinamas su gamta ar dangaus kūnais, tikintis jų pagalbos ir palankumo: motulė – saulelė, tėvelis – vėjelis, brolelis – mėnulis, dobilėlis, sakalėlis, mergelė – žvaigždelė, eglelė, bitelė. Lietuvių dainos daugiausia lyrinės, liūdnokos, bet yra ir linksmų, smagių.

Melodijas ir tekstus užrašinėti ir tyrinėti pradėta tik xix a. , kai folkloras ėmė nykti iš žmonių buities. Tačiau liaudies muzika – tai mūsų tautos istorijos dalis, todėl šio darbo ėmęsi žmonės suprato jos išsaugojimo reikšmę ateities kartoms.

Pirmasis Lietuvių liaudies dainų rinkinys dainos išleistas 1825 m. Mažojoje Lietuvoje, karaliaučiuje (kaliningradas). Jį sudarė karaliaučiaus universiteto profesorius liudvikas rėza. Dainas vėliau rinko kunigas antanas juška, poetas vincas kudirka, jonas basaLietuva skirstoma į keturias etnografines sritis (regionus): aukštaitiją, žemaitiją, dzūkiją, suvalkiją. (kaip istorinį regioną dar galime minėti pajūrio klaipėdos kraštą ir mažąją Lietuvą, dabartinę kaliningrado sritį. ) regionai skiriasi savo kalba (tarme / dialektu), gyvenimo būdu, buitimi, apranga, papročiais ir dainomis.

   aukštaitijai būdingas daugiabalsis dainavimas 2–3 balsais. Tokiu būdu dainuojamos rugiapjūtės, šienapjūtės, šeimos, našlaičių, vaikų, karo ir kitos dainos. Vedantysis balsas veda melodiją gan aukštu registru, kiti pritaria žemiau tercijos, kvartos ar kvintos intervalu. Sakoma, tūravoja – palaiko, pritaria.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2011 m.
  • 9 puslapiai (1917 žodžiai)
  • Renata
  • Lietuvių muzika
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lietuvių muzika. (2011 m. Sausio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-muzika.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 08:28
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo