Lietuvių tautosakos egzamino konspektas


Tautosaka. Rūšys ir žanras. Pagrindinės lietuvių tautosakos sąvokos. Darbo dainos. Žanrinės grupės. Kitų darbų dainos. Kalendorinių apeigų dainos. Kalėdotojų dainos. Junginių dainos. Velykų dainos. Sekminių dainos. Joninių dainos. Vestuvinės dainos. Žvalgytuvių dainos. Didvakario dainos. Karinės dainos. Karų su kryžiuočiais epochos dainos XIII -XVa. Xv-xviiia. Dainų grupė. Xviiia. Pab ir XIXa. Pr. Raudos – archajiškos apeiginės tautosakos žanras. Šermenų brūdynių raudos. Atsisveikinimo raudos. Lydėjimo raudos. Raudos prie kapo. Atminimų raudos.

Aiškindamiesi tautosakos sampratą gręžiamės į literatūrą. Pirmiausia į akis krenta tai, kad tautosakos autorius yra nežinomas, ją kuria kolektyvas kurdamas ir platindamas žodžiu. Folklore būna nurodytas dainininkas, pasaktojosas, ne kūrėjai, o pateikėjai. Tautosakos kūriniuose autorystės nebuvimas yra specifini bruožas. Jau nuo romantizmo epochos laikų matome tautosakos originalumą. Tautosakos kūrėjai nesiekė, kad kiekvienas kūrinys būtų kažkuo išskirtinis. Tai yra pasikartojimo menas. Esminis savitumo bruožas yra kolektyviškumas. Tautosakos mūrinys yra vieno asmens, bet vėliau jis kai būna pripažintas, kiekvienas prideda ką nors sao. Tautosakos kūrinyje vaizduojama ne vieno autoriaus požiūris, bet tai, kas būdinga visiems, laikomasi tradicijų. Tradiciškumas yra vienas iš svarbesnių bruožų, kuris susijęs su kolektyviškumu.

  • Lietuvių kalba Konspektas
  • Microsoft Word 29 KB
  • 2014 m.
  • 11 puslapių (4340 žodžiai)
  • Greta
  • Lietuvių tautosakos egzamino konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvių tautosakos egzamino konspektas. (2014 m. Balandžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuviu-tautosakos-egzamino-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 20:43
×