Lietuvoje mokami mokesčiai, mokesčių statistinė informacija


Įvadas. Valstybės biudžetui mokami mokesčiai. Pridėtinės vertės mokestis (PVMPelno mokestis. Akcizai. Mokestis už valstybinius gamtos išteklius. Nekilnojamo turto mokestis. Mokestis už aplinkos teršimą. Savivaldybių biudžetui mokami mokesčiai. Gyventojų pajamų mokestis (GPMŽemės mokestis. Valstybiniams nebiudžetiniams fondams mokami mokesčiai. Sveikatos draudimo įmokos. Valstybinis socialinis draudimas (VSDPraktinės užduotys. Išvados. Literatūra.


21 proc. mokesčio tarifas buvo įvestas 2009 m. (po finansinės krizės padidėjus biudžeto deficitui), tuo metu PVM tarifas buvo 19%. Ilgai buvo svarstoma, kokia turėtų būti riba, kad vartotojams nebūtų per didelė našta mokėti šį mokestį. Buvo stengiamasi sumažinti šešėlinę ekonomiką ir padidinti mokesčių įplaukas į valstybės biudžetą.

9 proc. mokesčio nustatytas tarifas skirtas knygoms ir neperiodiniams leidiniams, šilumos energijai, keleivių bagažo vežimo reguliariaisiais maršrutais paslaugoms, viešbučiams, centralizuotam šildymui.

5 proc. mokesčio tarifas skirtas laikraščiams, žurnalams, periodiniams leidiniams, neįgaliųjų technikos priemonėms, kompensuojamiems vaistams ir visiems receptiniams nekompensuojamiems vaistams.

PVM turi ir išimčių, kai nėra mokamas už prekes bei paslaugas:

Akcizai – vienas iš seniausių vienkartinių netiesioginių mokesčių, kuriuo yra apmokestinamos tokios prekės kaip: etilo alkoholis ir alkoholiniai gėrimai; apdorotas tabakas; energetiniai gėrimai; elektros energija.

Taip pat šis mokestis yra skirtas rinkti mokesčius į įvairius fondus, pvz.: kelių fondas.

Specifinis - šiuo būdu yra nustatoma konkreti pinigų suma nuo vienos prekės. Pvz.: už litrą alkoholio arba už nustatytą suma susimokėti už benziną.

Vertybinis – nustatomi procentai nuo prekės vertės. Pvz.: nustatomi procentai už didesnę automobilio vertę negu nustatyta valstybės.

Mišrūs – yra nustatoma konkretūs procentai nuo prekės vertės ir konkreti pinigų suma nuo prekės vieneto. Pvz.: atitinkamam cukraus kiekiui yra nustatoma pinigų suma ir procentai nuo cukraus vertės.

Už deklaruotą mažesnį ar didesnį negu išgauta gamtos išteklių yra taikomas didesnis mokesčių tarifas, apskaičiuojamas dauginant iš koeficiento 10 pagal nustatytus tarifus. Mokesčiai už naudingąsias iškasenas, vandenį ir statybinį gruntą indeksuojami pagal Lietuvos statistikos departamento apskaičiuojamą ir oficialios statistikos skelbiamą mokestinio ketvirčio vartotojų indeksą. Indeksuoti mokesčio tarifai įsigalioja nuo kiekvieno mokestinio ketvirčio, kurio mokestis deklaruojamas, pradžios.

Nekilnojamo turto mokestį moka Lietuvos bei užsienio juridiniai ir fiziniai asmenys.

Nekilnojamasis turtas, kuris yra visiškai nenaudojamas arba jo statyba dar nėra baigta.

Nekilnojamasis turtas, kuris yra sukurtas bendradarbiaujant privačiam subjektui ir valdžiai.

0.5% - kai turto mokestinė vertė nuo 220 tūkst. eurų iki 300 tūkst. eurų;

Mokesčius už aplinkos teršimą moka aplinką niokojantys fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie valstybės nustatyta tvarka privalo turėti taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą arba taršos leidimai, kuriuose nustatyti teršalų išmetimo normatyvai. Taip pat šį mokestį moka gamintojai ir importuotojai, kurie teršia aplinką gaminiais bei pakuotės atliekomis.

Įstatymuose nurodyti gaminiai, kurie nėra importuoto į Lietuvos Respublikos teritorija gaminio sudedamoji dalis, be kurio gaminys negali būti naudojamas pagal paskirtį.

Fiksuoto dydžio pajamų mokestis, sumokamas įsigyjant verslo liudijimą. Šio mokesčio dydžio nustatymas priklauso nuo savivaldybės.

proc. dydžio pajamų mokesčio tarifas taikomas su darbo santykiais susijusioms pajamoms, jei metinis darbo užmokestis yra iki 120 VDU,

27 proc. dydžio pajamų mokesčio tarifas taikomas su darbo santykiais susijusioms pajamoms, jei metinis darbo užmokestis yra virš 120 VDU.

  • Microsoft Word 517 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (2932 žodžiai)
  • Kolegija
  • Meda
  • Lietuvoje mokami mokesčiai, mokesčių statistinė informacija
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvoje mokami mokesčiai, mokesčių statistinė informacija. (2019 m. Spalio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvoje-mokami-mokesciai-mokesciu-statistine-informacija.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 09 d. 13:16
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo