Lietuvoje tarmės laikomos didele vertybe ir saugotinu kultūros paveldu


Lietuvoje tarmės laikomos didele vertybe ir saugotinu kultūros paveldu.

Visų pirma, mano nuomone, viešumoje kalbėdami bendrine kalba mes ją puoselėjame, o tuo pačiu ir skatiname kalbėti vienodai – juk tik vartojant bendrinę kalbą žinosime, jog mus supranta visi lietuviai, o ne mažytė jų dalis. Taigi, normatyvinė lietuvių kalbos tradicija man atrodo esanti tinkama. Norėčiau pabrėžti, kad radijas ir televizija, o trumpiau – žiniasklaida, yra viena iš pagrindinių bendrinės kalbos sklaidos priemonių. Ypatingas vaidmuo įgyvendinant šią misiją skiriamas jos atstovams, nes būtent laidų vedėjų kalba turinti būti taisyklinga ir pavyzdinė – reprezentuojanti kalbėjimo viešumoje etaloną ir prestižą.

Bendrinės kalbos etalonas yra visiškai suprantamas ir kitose šalyse. Pavyzdžiui, tokia populiari anglų kalba turi labai daug dialektų, tačiau žiniasklaidoje vartojama tik bendrinė kalba, o bendraujant paisoma ir tam tikrų mandagumo frazių: kalbant su direktoriumi ar kitu aukštesnį socialinį statusą turinčiu žmogumi, yra vengtinos trumpintos formos, pavyzdžiui, „I‘d“, „you‘re“, „we‘ve“ ir taip toliau. Vietoj jų reikia vartoti pilnąsias, pavyzdžiui, „I would“, „you are“, „we have“. Taip pat vartojamos ir mandagios formos „would“, „could“, kurios nebūtinos kalbant su draugais. Suomių kalba – dar vienas unikalus pavyzdys, nes joje jaučiamas ypač ryškus skirtumas tarp šnekamosios ir bendrinės kalbos.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1183 žodžiai)
  • Mokykla
  • Vaidotas
  • Lietuvoje tarmės laikomos didele vertybe ir saugotinu kultūros paveldu
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvoje tarmės laikomos didele vertybe ir saugotinu kultūros paveldu. (2015 m. Spalio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvoje-tarmes-laikomos-didele-vertybe-ir-saugotinu-kulturos-paveldu.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 05:07
×