Lietuvos archeologija Reškutėnų piliakalnis


Arheologija reškutėnų piliakalnis. Piliakalnio aprašymas situacija ir būklė. Piliakalnio tyrinėjimas. Kultūriniai sluoksniai. Stulpavietės , įtvirtinimai ir pastatai. Pastatas Nr. Moliniai dirbiniai. Geležiniai dirbinėliai. Akmeniniai dirbiniai. Titnago dirbiniai. Piliakalnio chronologija ir kultūrinė priklausomybė. Literatūros sąrašas.

Reškutėnų piliakalnis tyrinėtas 1995-1996 m. (Girininkas, 1996; 1998). Ekspedicijos metu buvo ištirta labiausiai pažeista rytinė piliakalnio aikštelės dalis, iš viso 100 kv. m plotas. Straipsnio tikslas - paskelbti piliakalnio tyrimų metu aptiktą mokslinę vertę turinčią medžiagą.

Nuo rytinės Kretuono ežero pakrantės iki piliakalnio papėdės yra 260 m, į vakarus nuo kelio Švenčionys-Rėkučiai - 650 m, o į pietus nuo kelio Reškutėnai -vandens kėlimo stotis iki piliakalnio priešpilio - 200 m. Piliakalnio su priešpiliu ilgis šiaurės-pietų kryptimi 370 m, plotis rytų-vakarų kryptimi - 100 m. Piliakalnis apaugęs mišku. Jo paviršius iškasinėtas bulviarūsiais, kurių ant piliakalnio priskaičiuota per 235. Antrojo pasaulinio karo metu pietiniame piliakalnio šlaite buvo iškasti ilgi apkasai. Rytinis piliakalnio šlaitas pažeistas statant ūkinius pastatus ir poilsinę. Šiaurinėje piliakalnio papėdėje, tarp priešpilio ir piliakalnio, yra iškasta kūdra. Vakariniame piliakalnio šlaite yra prasidėjusi erozija, o pietvakariniame buvo įrengtas smėlio karjeras.

Kalva, ant kurios buvo įrengtas piliakalnis, dominuoja rytinėje Kretuono ežero pakrantėje. Piliakalnis nuo dabartinio Kretuono ežero vandens

Šiaurinėje piliakalnio pusėje yra 4 pylimai. Pirmojo - nuo piliakalnio aikštelės pusės ilgis 40 m, aukštis -1-3 m, plotis 12-18 m (pylimas išskleistas kasant bulviarūsius). Pylimas aikštelės atžvilgiu orientuotas piet-ryčių-šiaurės vakarų kryptimi. Šiaurinėje pylimo

pašlaitėje yra griovys, kurio plotis 8 m. Jis skiria pirmąjį ir antrąjį pylimus. Griovio dugno H abs siekia 153,40 m. Nuo griovio dugno iki antrojo pylimo viršaus yra 1-1,50 m. Už jo į šiaurę yra antrasis pylimas, kurio ilgis 33 m, plotis - 7-8,5 m. Jis taip pat išskleistas kasinėjant bulviarūsius. Antrojo pylimo aukščiausia vieta siekia 154,90 m H abs. Už antrojo pylimo vėl yra griovys. Jis nelabai ryškus, nes rytinė jo dalis kartu su pylimu buvo nukasti. Griovio plotis - 3 m, o ilgis - 17 m. Jis taip pat yra užslinkęs. Griovio H abs siekia 152,58-152,70 m. Už jo yra trečiasis pylimas, kurio ilgis 14 m, o plotis - 8-9,5 m. Jis supiltas šiaurės vakarų-pietryčių kryptimi. Pylimas taip pat pažeistas bulviarūsių, o pietrytinė pylimo dalis nukasta. Išlikusio pylimo H abs siekia 153,20 m. Į šiaurę nuo pastarojo pylimo esančio trečiojo griovio ilgis - 20 m, plotis - 5 m. Jo dugne yra pramintas keliukas, kuris eina buvusio griovio tarp trečiojo ir ketvirtojo pylimų dugnu. Dalis griovio yra išnešta vandens, dalis paplatėjo keliuko sąskaita. Keliuko (griovio dugno) H abs - 149,67 m. Šiauriau grio-vio-keliuko yra ketvirto pylimo liekanos. Pylimo ilgis -11,5 m, o plotis - 6,7 m. Jis taip pat pažeistas bulviarūsių, o rytinė dalis nukasta įrengiant kūdrą. Į šiaurę nuo ketvirtojo pylimo ir iškastos kūdros, prasideda priešpilio teritorija.

Priešpilis pietų-šiaurės kryptimi yra 100 m ilgio ir 85 m pločio rytų-vakarų kryptimi. Jis apima vakarinę ir šiaurinę moreninės kalvos dalį. Priešpilio teritorija ilgą laiką buvo ariama, todėl kultūrinis sluoksnis čia išliko tik atskirose vietose, geriausiai šiaurės vakarinėje kalvos dalyje.

Piliakalnio aikštelė yra netaisyklingos trapecijos formos. Šiaurinės aikštelės kraštinės ilgis yra 39 m, pietinės - 36 m, vakarinės - 40 m, o rytinės - 31 m. Aikštelė nuolaidėja vakarų kryptimi. Rytinis aikštelės paviršius yra 2,4-2,7 m aukštesnis nei vakarinis. Rytinis aikštelės paviršius yra 156,5/156,8 m H ^vakarinis - 153,9/154,4 m H abs.

  • Microsoft Word 391 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (4713 žodžiai)
  • Laura
  • Lietuvos archeologija Reškutėnų piliakalnis
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvos archeologija Reškutėnų piliakalnis. (2016 m. Sausio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-archeologija-reskutenu-piliakalnis.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 20:49
×