Lietuvos architektūros objekto analizė: bažnyčia


Tipologinis pavadinimas. Eksterjero architektūros visumos apibendrinimas ir stilistinis vertinimas. Skirtingų periodų laikotarpių išskyrimas. Apibendrinimas. Literatūros ir šaltinių sąrašas.

Iš 1-o paveikslėlio/nuotraukos galime spręsti, jog bažnyčia yra aukšta, šalia nėra didelių pastatų, užstojančių bažnyčios pastatą. Aplink auga medžiai, kurie užstoja pirmąjį bažnyčios fasado tarpsnį. Bažnyčios pastatas šviesus, o tai reiškia, jog tinkuota šviesia spalva (ar balta, ar šviesiai pilka). Tinkavimas ir šviesi pastatų spalva būdinga renesansui, barokui ir toliau atsiradusiems stiliams. Tik gotikoje tinkas buvo visiškai nepaplitęs fasaduose. Kai kuriuose vėlesnėse gotikiniuose pastatuose aptinkamas baltas tinkas, kaip langų ar nišų apvadai.

4-ame paveikslėlyje matome bažnyčios plano formą, kurią apibūdinti neužtenka vieno žodžio. Iš pirmo žvilgsnio bažnyčia yra stačiakampė, be aiškios ir ryškios presbiterijos. Šis, nevisiškai lygus stačiakampis, primena lotyniško kryžiaus plano formą, kadangi transeptas nežymiai išsikiša į šonus ir sudaro kryžiaus formą. Bažnyčios planas simetriškas, trinavis, erdvė halinė, su mažu kupolu. Trys poros nevienodų stulpų dalina vientisą erdvę į tris navas. Vidurinioji nava žymiai platesnė už šonines navas prie mažesniųjų kvadratinių stulpų, esančių arčiau įėjimo, ir žymiai siaurėja nuo antros poros stulpų, platesnių už pirmuosius. Vidurinioji nava užsibaigia pusapvale apsida ir yra lygi su ja, kadangi paskutinioji stulpų pora, esanti transepte, yra žymiai storesnė už kitus stulpus, tad mažina navos plotį. Viduriniąją nava nuo šoninių skiria aukštos arkados, kurios būdingos renesanso architektūrai.

  • Microsoft Word 2717 KB
  • 2015 m.
  • 6 puslapiai (1241 žodžiai)
  • Aurelija
  • Lietuvos architektūros objekto analizė: bažnyčia
    10 - 6 balsai (-ų)
Lietuvos architektūros objekto analizė: bažnyčia. (2015 m. Balandžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-architekturos-objekto-analize-baznycia.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 21:06
×