Lietuvos banko funkcijos ir atsakomybės įvedant eurą


Įvadas. Lietuvos banko istorija. Tikslas, funkcijos ir atsakomybės. Grynųjų pinigų darbo grupė. Stebėsenos darbo grupė. Visuomenės informavimo darbo grupė. Visuomenės nuomonės tyrimas euro įvedimo klausimu. Išvados. Literatūra.


Terminas “bankas” kilęs iš italų kalbos žodžio “banco”, tai stalas už kurio viduramžiais sėdėdavo pinigų keitėjai. Bankų istorija siekia tolimus viduramžius, kai kurios bankinės operacijos buvo vykdomos net senovės civilizacijose, senovės Romoje. Centriniai bankai – tai vyriausybės įstaigos, nesirūpinčios savo pelno maksimizavimu. Pagrindinis centrinio banko tikslas – šalies pinigų ir bankų sistemų valdymas. Įgyvendindamas šį tikslą bankas vykdo pinigų politiką, kredito įstaigų priežiūrą ir kitas funkcijas. Lietuvos bankas vienintelis išleidžia į apyvartą ir išima iš apyvartos Lietuvos Respublikos pinigus.

2004 m. gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į euro zoną, Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos (ECBS) dalimi. Kartu su ECB (Europos centrinis bankas) bei kitų euro zonos šalių centriniais bankais Lietuvos bankas dalyvauja priimant sprendimus dėl euro zonos pinigų politikos nustatymo ir įgyvendinimo, euro zonos bankų priežiūros vykdymo, bei kitais svarbiais klausimais.

Įstodama į Europos Sąjunga (ES), Lietuva įsipareigojo įsivesti bendrąją valiutą eurą. Sunkiausia užduotis euro įvedimo etape atiteko Lietuvos centriniam bankui.

Darbo tikslas: išanalizuoti Lietuvos banko funkcijas ir atsakomybes įvedant bendrąją šalies valiutą – eurą.

Darbo uždaviniai:

Apžvelgti Lietuvos banko atsiradimo istoriją.

Apibūdinti banko tikslus ir funkcijas, bei atsakomybes.

Išanalizuoti visuomenės nuomonę apie eurą.

Darbo metodai: mokslinės literatūros analizė, apklausa.

1919 m. nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vyriausybė pradėjo svarstyti savų pinigų ir nacionalinio banko klausimą. Tuo metu piniginį Lietuvos vienetą siūlyta vadinti muštiniu, tačiau įvykus krizei buvo pristabdyti visi banko steigimo planai. Banko funkcijas tuo metu atliko Rytų Skolinamoji Kasa į apyvartą leidusi osto pinigus, kurie ir buvo pavadinti auksiniais.

1922 m. išaugus infliacijai, sutrikus Lietuvos prekybai, finansų ir kredito veiklai, buvo atgaivinti siekiai išleisti savus pinigus ir įsteigti emisijos banką. Būtent 1922 m. buvo priimtas Piniginio vieneto įstatymas, kuris teigė jog Lietuvos piniginis vienetas yra litas. Po kelių dienų Steigiamasis Seimas priėmė Lietuvos banko įstatymą. O 1922 m. rugsėjo 22 d. Ministrų kabinetas patvirtino Lietuvos banko statusą. Rugsėjo 27 d. įvykus akcininkų susirinkimui Lietuvos bankas buvo įteisintas juridiškai. Pirmieji auksiniai į litus pradėti mainyti 1922 m. spalio 2 d.

Lietuvos bankui suteikta teisė leisti banknotus, reguliuoti pinigų apyvartą, užtikrinti patvarią pinigų sistemą. Iki pat 1940 m. buvo išlaikytas stabilus lito kursas ir litas tapo viena tvirčiausių valiutų pasaulyje. Tais metais Sovietų sąjungai okupavus Lietuvą, litas buvo uždraustas, o Lietuvos bankas įtrauktas į Sovietų sąjungos bankų sistemą.

1990 m. kovo 1 d. Lietuvos bankas buvo įsteigtas iš naujo. To meto Lietuvos banko valdybos pirmininku paskirtas Bronius Povilaitis. Tų pačių metų rugsėjo 4 d. patvirtintas Lietuvos banko statusas ir pradinis kapitalas. Gruodžio 27 d. Lietuvos banke atidaryta pirmoji valiutinė sąskaita. Gruodžio 31 d. Lietuvos bankas perėmė buvusių TSRS specializuotų bankų Lietuvos padalinių turtą.

1992 m. spalio mėnesį laikinais pinigais tampa talonai. Nutraukta rublių apyvarta, o 1993 m. daugiau nei po 50 metų pertraukos į apyvartą sugrįžo litas ir centai. Nuo 1994 m. balandžio 1 d. nustatytas lito kursas JAV dolerio (bazinės valiutos atžvilgiu) 4 litai už JAV dolerį.

Nuo 2002 m. vasario 2 d. Lietuvos banko valdyba, suderinusi su Lietuvos respublikos vyriausybe, nustatė, kad lito bazinė valiuta yra euras. Oficialus lito kursas – 3,4528 lito už 1 eurą. 2004 m. gegužės 1d. Lietuvai įstojus į ES, Lietuvos bankas tapo Europos centrinių bankų sistemos nariu. Šią centrinių bankų sistemą sudaro ECB (Europos centrinis bankas) ir visų Europos sąjungos valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai.

  • Microsoft Word 817 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (3372 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Lietuvos banko funkcijos ir atsakomybės įvedant eurą
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvos banko funkcijos ir atsakomybės įvedant eurą. (2016 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-banko-funkcijos-ir-atsakomybes-ivedant-eura.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 15:27
×