Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė LDK iki Švitrigailos


Gaivinamas lietuvos didžiosios kunigaikštystės palikimas. Svitrigailos 4.

Istorijos konspektas. Mindaugas (1236-1263). Gediminas (1316-1341m.). Algirdo ir Kęstučio laikai XIV a. vid. Jogaila LDK kunigaikštis (1377-1492), Lenkijos karalius (1386-1434). Vytautas Didysis (1392-1430m.). Datos.


Pirmą kartą Lietuvo paminėta Kvedlinburgo analuose 1009m.

Lietuvos valstybės susikūrimą paskatino: Kunigaikščių sajungos, atsiranda nuolatinių gyventojų mokesčių kontrolės poreikis, pradėti rengti antpuoliai prieš Rusus, atsirado pirmas lietuvių politikos pavidalas – kariaunų politika(nes kunigaikščiai tardavosi tik karo atveju). Taigi vienytis vertė kaimynai, su kuriais pastoviai buvo kariaujama.

Lietuva buvo pagoniška valstybė, todėl tapo Kirkščioniškosios Europos taikiniu. 1202m.(1201m. įkurta Ryga) prie Dauguvos įkurtas Kalavijuočių ordinas(nuo 1237m. Livonijos ordinas, ir abiejų ordinų sujungimas), 1230m. į Paslylį atsikrausto Kryžiuočių ordinas. Ordinų tikslas:

• Ginti vokiečių pirklius ir misionierius;

• Apkrikšyti pagoniškas tautas ir jas užkariauti;

Paskutinis valstybės susivienijimas prasidėjo nuo Mindaugo(vieno iš 5 vyr. Kunigaikščių). Jis primą kartą paminėtas 1219m. Haličo Voluinės sutartyje. XIII a. pradėjo vykti visuomenės sluoksniavimasis pagal rangus, formavosi vasaliniai santykiai. Kariai žemdirbiai vis labiau prklausė nuo tų, kurie savo padėtį paveldėdavo(kunigaikščiai). Savo valdžią išlaikyti kilmingieji galėjo tik stiprios valstybės atveju. Todėl Lietuva siekė valdyti Rytų Europos ir Vidurio prekybos kelius, buvo statomos savrbios pilys(Kernavės, Trakų irt). Mindaugas Lietuvą suvienijos ginklu ir vedybomis. Jo laikais vyko brolžudynės dėl žemių.

1249-1252m. kyla vidaus karas. Mindaugo nugalėti kunigaikščiai ėmė preš jį vienytis. Prieš Mindaugą nukreipta koalicija sudarė giminaičiai(Vykintas), kuriuos rėmė Haličo-Voluinės kunigaikštis, taip pat prieš Lietuvą kariavo ir Livonijos ordinas. Prasidėjus karams buvo labai nuniokotas Mindaugo domenas, bet Mindaugo nepavyko nuversti. Livonijos ordinas buvo dar kelis kartus įsiveržęs į Lietuvą ir užėmė Žiemgalą. Tokiai sudėtingai situacijai esant Mindaugas pradėjo derybas su Livonijos ordinu. Ordinas pasiūkė išeitį – Mindaugui reikia karūnuotis, bet su būtina slyga, kad jis apsikrikšys. Taigi jis priėmė pasiūlyma ir 1251m. apsikrikštijo.

  • Istorija Konspektai
  • 2012 m.
  • Ruta
  • 4 puslapiai (1543 žodžiai)
  • Istorijos konspektai
  • Microsoft Word 15 KB
  • Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė LDK iki Švitrigailos
    9 - 3 balsai (-ų)
Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė LDK iki Švitrigailos. (2012 m. Vasario 22 d.). http://www.mokslobaze.lt/lietuvos-didzioji-kunigaikstyste-ldk-iki-svitrigailos.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 03:50