Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūra


Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūra. Raktažodžiai. Militarinė kultūra. Lietuvių kontaktai su stačiatių kultūra. Stačiatikiai pagoniškoje Lietuvoje. Stačiatikių integracija LDK visuomenėje. Krikštas. Lietuvoje (1387) ir Žemaitijoje (1413). Pagonybė. Lotyniškoji civilizacija Lietuvoje. Žodžio (sakytinė) kultūra. Rašto kultūra. Daugiakultūriškumas. Viduramžiai. Renesansas. Barokas. Apšvieta.


Militarinė kultūra 2. Stačiatikių kultūra 3. Krikštas ir pagonybė 4. Rašytinė ir žodinė kultūra 5. Daugiakultūriškumas.

988 m. Kijevo Rusios krikštas. Dar iki XII a. į lietuvių kalbą pateko skoliniai bažnyčia, cerkvė, Velykos, Kalėdos, muitas, pundas, muilas, pipiras, stiklas, šilkas, vynas etc. Lietuviai buvo pernelyg konservatyvūs, kad siektų atsivertimo į krikščionių tikėjima.

Iki XIV a. pabaigos gediminaičių ir jų palydos tarpe plitusi stačiatikybė buvo tik kaip vienas iš valdymo svertų. Vilniuje ir Trakuose jau nuo XIV a. vidurio stovėjo cerkvės. Apie misijas nėra duomenų, tačiau tikėjimas galėjo traukti savaime. Ryškiausias – 3 Vilniaus kankinių pavyzdys (šv. Antanas, Jonas ir Eustatijas). Valdovų politiniai išskaičiavimai, leidžiant krikštytis savo vaikams, kasė duobę senajai lietuvių religijai. XIV a. pabaigos situacijoje nebuvo aišku, kur link pasukti – į Rytus ar Vakarus.

1387 m. Jogailos privilegija: mišrių vedybų, naujų cerkvių statymo ir senų remonto „tikrojoje“ Lietuvoje draudimai, 1413 m. apribojimai siekiantiems aukštų valstybės postų. Tačiau stačiatikių bajorai laikė Lietuvą sava valstybe: vienas patriotiškumo pavyzdys – didžiavimasis pergale prieš maskvėnus Oršos mūšyje (1514). 1415 m. LDK stačiatikių vyskupai išsirinko savo metropolitą. Stačiatikių kultūros palikimas buvo integruotas į valstybės kanceliariją, metraščių kūrimą. Literatūrinis palikimas buvo saugomas vienuolynuose (pvz.

  • MS PowerPoint 43 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (1200 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mityba
  • Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūra
    9 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūra . (2017 m. Birželio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-didziosios-kunigaikstystes-kultura.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 05:34
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo