Lietuvos dvasinės kultūros raida


Menas ir papuošalai. Tikėjimas ir religija. Laidojimo papročiai. Kultų vietos ir šventyklos. Žinoma, pirmykščio menininko kūriniai pirmiausia buvo susiję su tikėjimaisd, laidojimu ir kitomis dvasinio gyvenimo sritimis. Dažnas papuošalas – tai žvėrių dantys ir iltys kurie pergręžemi suveriami ir kabinami ant kaklo. Mažesnės žmonių figūrėlės dažniau aptinkamos kapuose o didesnės apeigų atlikimo vietose. Ankstyvajame geležies amžiuje pasirodo įvairiausių formų smeigtukai, antsmilkiniai, antkaklės. Senajame geležies amžiuje dėvėtos puošnios kepurėlės, siūtos iš storo vilnonio audinio ir puoštos žalvarinėmis pakabėlėmis.

Žinoma, pirmykščio menininko kūriniai pirmiausia buvo susiję su tikėjimaisd, laidojimu ir kitomis dvasinio gyvenimo sritimis. Senajame geležies amžiuje dėvėtos puošnios kepurėlėremiantis archeloginiais duomenimis galima teigti, kad akmens amžiuje vyko maginės apeigos kadangi medžioklė buvo pagrindinis maisto šaltinis – prieš ją būdavo atliekami ritualai. Gamtos dvasių garbinimas pasireiškia įvairiais kultais; medžių, vandens, žalčio, ugnies, žvėrių. Lietuvių dievai.

žmogaus laimė, turtai ir gyvenimo trukmė priklausė nuo gimimo, likimo ir visa teikiančiosios deivės laimos. Ji verpia žmogaus gyvenimo siūlą. Laimos paukštis yra gegutė.

nuodingoji, antroji laimos pusė – giltinė. Jos vadintos seserėmis. Giltinė įsuvaizduoja kaip gyvatė, aukšta, liesa, balta ir alkana, turinti nuodingą ilgą liežuvį.

ragana yra nakties, mirties ir atgimimo deivė. Jos vardas susijęs su žodžiu regėti . Ragana kontruoliuoja ne tik žmonių, bet ir visos gamtos gyvenimą.

žemyna arba žemė motina - derlingumo, gyvybės ir teisingumo deivė. Jos jėgos glūdančios plokščiuose akmenyse, kurie gali suteikt11 aitvaras – turtus žmogui kraunanti mitinė būtybė. Pasirodo kaip stebuklingas paukštis ar skraidanti ugninė gyvatė. Aūitvaras neša į na20 perkūnas – nepermaldaujamas ir nekantrus teisingumo dievas. Jo jėgą rodo griaustinis. Perkūnas įsivaizduotas kaip stiprus vyras varine barzda, su kirviu rankoje.

21 velinas – jis piktas kerštingas nakties valdovas, mirties ir požymio karalystės viešpats. Velinas yra senas vienaakis.

22mėnulis – nakties šviesos valdovas.

  • Microsoft Word 6 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (531 žodžiai)
  • Donaldas
  • Lietuvos dvasinės kultūros raida
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Lietuvos dvasinės kultūros raida. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-dvasines-kulturos-raida.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 16:42
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo