Lietuvos ekonominiai rodikliai ir Jos ekonominė politika referatas


Įvadas. Lietuvos ekonominiai rodikliai. Bendras nacionalinis produktas. Nedarbo lygis. Gyventojų užimtumas. Bnp dinamika. Išvados. Naudota literatūra.

Pirmąjį 2012 metų pusmetį Lietuvos ekonomikos augimas nesulėtėjo – palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2011 metais, augimas siekė 3,6 %. (arba 4,2 %. įvertinus darbo dienų skaičiaus ir sezono įtaką). Antrąjį 2012 metų ketvirtį augimas buvo šiek tiek lėtesnis, pagrinde dėl lėtėjančio apdirbamosios gamybos ir eksporto augimo; tačiau buvo pastebimi vidaus paklausos stiprėjimo ženklai. „Swedbank“ prognozuoja, kad šis augimo veiksnių pasikeitimas tęsis ir 2013 metais – eksporto augimas toliau lėtės, o vidaus paklausos augimas paspartės.

Infliacija sumažėjo daugiau nei buvo prognozuojama – Liepą vartotojų kainos buvo tik 0,5 proc. didesnės nei 2011 metais. Tai – žemiausias metinė infliacijos lygis nuo 2010 metų pavasario. Mažesnė naftos kaina, pigesni maisto produktai ir kitos teigiamos tendencijos žaliavų rinkose bei stipresnis euras – visi šie veiksniai turėjo svarbiausios įtakos infliacijos mažėjimui. Be to, šiek tiek netikėtai, nepaisant dešimtadaliu pabrangusios elektros, įmonės šių didesnių sąnaudų neperkėlė galutiniams vartotojas – gamintojų kainos (išskyrus naftos produktus) mažėjo pastaruosius keturis mėnesius.

Naudojant verslo tendencijų duomenis Lietuvos verslas „rodo“, kad 2012 m. šalies ūkis buvo nuosaikios plėtros stadijoje. Vartotojų lūkesčius rodantis vartotojų pasitikėjimo rodiklis 2012 m. paaugo 1 punktu. Taip rodiklis atsidūrė jau 2 punktais aukščiau savo ilgojo laikotarpio reikšmės, t. y. vartotojai 2012 metų ekonomines perspektyvas vertino pozityviau nei jiems vidutiniškai įprasta. Vartotojai išskirtinai gerai vertina šalies ekonomikos perspektyvas per artimiausius 12 mėnesių – tą rodantis rodiklis pakilo iki aukščiausios reikšmės per pastaruosius penkis su puse metų.

Pirmuosius septynis 2012 metų mėnesius pajamų surinkimas į valstybės biudžetą vis dar šiek tiek atsiliko nuo plano dėl neįvykdytų pajamų iš PVM ir akcizų planų, šis atotrūkis pastaruoju metu padidėjo. Toliau augant vidaus vartojimui gerėjo ir mokesčių surinkimas.

Apskritai Lietuvos ekonomikos augimas išliko tvarus, o akivaizdūs disbalansai ekonomikoje nesusidarė – užsienio prekyba ir 2012 m. išliko perteklinė, atlyginimai augo panašiu tempu kaip ir darbo našumas, o biudžeto deficitas sumažėjo.

Po 2011 metais 2,5 proc. siekusio susitraukimo, bendrojo pagrindinio kapitalo formavimas 2012 m. vėl pradėjo augti. Pirmąjį ketvirtį augimas siekė 6,4 proc. Pirmąjį pusmetį augimui teigiamos įtakos turėjo infrastruktūros projektai, ypač kelių remontas pasiruošiant Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai.

Pirmąjį 2012 metų pusmetį eksporto augimas išliko stiprus – jis išaugo 14,3 %, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Šį spartų eksporto augimą daugiausia lėmė grūdų ir rafinuotų naftos produktų eksportas. Vis dėlto, birželio mėnesį metinis eksporto augimas ženkliai sulėtėjo – siekė tik 5,6 ir stipriai atsiliko nuo dviženklių eksporto augimo tempų ankstesniais mėnesiais. Per šešis 2012 metų mėnesius nominalus prekių eksportas išaugo daugiausia į JAV (2,5 karto), Lenkiją (35,4%), Baltarusiją (29.2%) ir Estiją (29,2%). Dėl išliekančių silpnų eksporto rinkų ir didėjančios konkurencijos jose, bei išnyksiančių vienkartinių augimą skatinusių veiksnių, Lietuvos eksporto augimas antrąjį 2012 metų pusmetį ir ateinančiais metais bus ženkliai lėtesnis. 2012 metų rekordinio grūdų derliaus poveikis jau nyksta.

  • Microsoft Word 460 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2786 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ramune
  • Lietuvos ekonominiai rodikliai ir Jos ekonominė politika referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvos ekonominiai rodikliai ir Jos ekonominė politika referatas. (2015 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-ekonominiai-rodikliai-ir-jos-ekonomine-politika-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 18:37
×