Lietuvos eksportas ir importas



Pastaraisiais metais tarptautinė prekyba auga daug greičiau negu pasaulinė gamyba, todėl ji darosi vis svarbesne sudėtine daugumo šalių ekonomikos dalimi. Eksportas ir importas sukuria sąlygas plėtoti kiekvienos šalies ūkio specializaciją, geriau panaudoti turimus darbo, materialinius ir finansinius išteklius. Nagrinėjant eksportą ir importą galima nustatyti ne tik šalies realiai prekyboje gautą naudą ar patirtą nuostolį, bet ir ūkio aktyvumą, konkurencingumą pasaulio rinkose, vykdomos užsienio perkybos politikos veiksmingumą.
Šio darbo tikslas – išnagrinėti 2000 m. Eksporto ir importo kitimo tendencijas Lietuvoje. Siekiant išsamiau apibūdinti Lietuvos užsienio prekybą, darbe išnagrinėttarptautiniai prekių mainai yra visų šalių didesnio ekonominio progreso ir turto šaltinis. Užsienio prekyba sukuria sąlygas plėtoti kiekvienos šalies ūkio specializaciją, geriau panaudoti turimus darbo, materialinius ir finansinius išteklius. Būtent prekių eksportas ir importas yra tie kriterijai, kurių kitimas ne tik rodo šalies faktiškai prekyboje gautą naudą ar patirtą nuostolį, bet ir leidžia spręsti apie jos ūkio aktyvumą, konkurencingumą pasaulio rinkose, vykdomos užsienio prekybos politikos veiksmingumą.
Paprastai eksportas yra apibūdinamas kaip - prekės, paslaugos ir ilgalaikis turtas parduodami ir išvežami į užsienio šalis, o importas - prekės, paslaugos ir pagrindiniai aktyvai, perkami iš užsienio šalių ir įveeksportas kartu su importu sudaro šalies mokėjimo balansą. Didelis importo skverbimasis į ekonomiką, nesuderintas su lygiaverčiu eksporto kiekiu, gali sukelti mokėjimų balanso sunkumų, šalies pajamų ir gaminamos produkcijos mažėjimą.