Lietuvos filosofo Juozo Girniaus svarbiausios idėjos


Įvadas. J. Girniaus egzistencializmo samprata. Juozo Girniaus filosofija persmelkta katalikiškų pažiūrų. Taip pat Juozas Girnius buvo garsus 20-ojo šimtmečio lietuvos filosofas, kuris nagrinėjo tautiškumo reikšmę. Naudota literatūra. Prieiga per internetą.

2. Taip pat Juozas Girnius buvo garsus 20-ojo šimtmečio lietuvos filosofas, kuris nagrinėjo tautiškumo reikšmę. Pasitraukęs į vakarus per Antrąjį pasaulinį karą, Girnius argumentavo, kad lietuvis, gyvendamas išeivijoje, kas dieną pasąmonėje sprendžia ar priešintis nelietuviškai aplinkai ir toliau likti lietuviu. Apsisprendimas būti lietuviu tautiečiu tėvynėje yra kartais Lietuvoje nepastebimas asmens gyvenime, nes Lietuvoje visiškai susiliejęs su kasdienybe, tačiau čia išeivijoje yra sąmoningas, dramatiškas, net prieštaringas. Nors Girnius pripažino, kad išeivijos visuomet anksčiau ar vėliau nutausta, filosofas teigia apie išeivija, jog “tiek ilgai gyvuosime, kiek patys norėsime”. Egzistencine prasme, žmogus turi laisvę spręsti ar būti lietuviu JAV ar Europoje, ar pasiduoti aplinkai. Tačiau Girnius tiki, kad tikroji asmens laisvė atsiekiama tiktai kai jis kovoja ir nepasiduoda aplinkai. Bekovodamas, žmogus atranda save laisve, o būdamas laisvas, jis save kuria. Tuo būdu, besipriešindamas amerikietiškai ar europietiškai aplinkai, kovodamas būti lietuviu ir aktyviai kurdamas lietuvių kultūrą, asmuo pats save tobulina ir tik tada tampa laisvu. J. Girniui svarbiausia yra žmogus. Žmogus yra svarbesnis už tautą, Lietuvą, išeiviją ar Europą. Išminčius filosofas J. Girnius gvildena tautiškumą iš filosofinės perspektyvos. Ar yra kitų tautiškumo teorijų? Ar yra kitų būdų suprasti lietuvišką tautiškumą? Jis neabejodamas sako: Taip!

J. Girnius naudoja filosofiją ieškodami prasmės tautai, tuo tarpu kiti filosofai tos prasmės tautai atranda teologijoje.

G. Mikelaitis „Lietuvos filosofinė mintis. Chrestomantija“ 1996; p. 242, 346, 347

  • Filosofija Analizė
  • Microsoft Word 68 KB
  • 2014 m.
  • 7 puslapiai (1722 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dieviska
  • Lietuvos filosofo Juozo Girniaus svarbiausios idėjos
    10 - 2 balsai (-ų)
Lietuvos filosofo Juozo Girniaus svarbiausios idėjos. (2014 m. Vasario 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-filosofo-juozo-girniaus-svarbiausios-idejos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 19:25
×