Lietuvos finansų rinkos


Įvadas. Lietuvos finansų rinkų dalyvių priežiųros veikla. Lietuvos finansų rinkų reformos. Finansų rinkų priežiūra Europos sajungoje. Išvados. Literatūra.


Darbo tikslas – apibūdinti Lietuvos finansų rinkų priežiūrą ir jos dalyvius priežiūros veiklą.

Nustatyti Lietuvos finansų rinkų dalyvių priežiūros veiklą.

Pateikti Lietuvos finansų rinkų reformas.

Išanalizuoti Europos Sąjungos finansų rinkų priežiūrą.

Apibendrinant galima teigti, kad 2012 m.  pradžioje veiklą pradėjęs naujas Lietuvos banko padalinys – Priežiūros tarnyba. Lietuvos banko Priežiūros tarnyba atlieka Kredito ir mokėjimo įstaigų, Elektroninių pinigų įstaigų, Draudimo rinkos ir Financinių priemonių rinkų dalyvių priežiūros veiklą. Priežiūros tarnybai taip pat pavesta spręsti klausimus dėl licencijų, leidimų, sutikimų, pritarimų, neprieštaravimų išdavimo, jų galiojimo sustabdymo, galiojimo sustabdymo panaikinimo ir atšaukimo, išskyrus tam tikrus atvejus. Taip pat reiktu paminėti, jog Lietuva įstojusi į euro zoną nuo 2015 m. sausio 1 d. prisijungė prie Bendro priežiūros mechanizmo. Tai yra pirmasis žingsnis planuojamos Bankų sąjungos link. Bankų sąjungos tikslas – užtikrinti finansinį stabilumą ir apsaugoti mokesčių mokėtojus nuo žlungančių bankų gelbėjimo išlaidų.

Iki 2012 m. sausio 1 d. Lietuvoje finansų rinkos priežiūrą vykdė trys atskiros finansų rinkos priežiūros institucijos: Lietuvos bankas, Vertybinių popierių komisija ir Draudimo priežiūros komisija. Šios institucijos, prižiūrėjo finansų rinkos dalyvius, vykdė panašią veiklą, tai yra atliko finansų rinkos subjektų dokumentinę priežiūrą, juos inspektavo, taikė įstatymuose nustatytas poveikio priemones bei atliko kitas Viešojo administravimo įstatyme nustatytas veiklas. Nuo 2012 m. sausio 1 d. Buvo likviduotos Vertybinių popierių ir Draudimo priežiūros komisijos, o jų atliekamas priežiūros funkcijas perdavė Lietuvos bankui. Taip pat buvo nuspręsta Lietuvos bankui perduoti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybas, kurios prieš tai atliko finansinių paslaugų teikimo priežiūros funkciją.

Priimtais Lietuvos banko įstatymo pakeitimais buvo įtvirtinta vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų nagrinėjimo ne teisme tvarka. Pagal naujas pataisas vartotojas galės kreiptis į Lietuvos banką dėl jo pažeistų teisių, jei prieš tai nepavyko išspręsti problemos su paslaugų teikėju. Ginčų nagrinėjimas yra nemokamas ir juos išnagrinėti turi per 3 mėnesius nuo vartotojo kreipimosi gavimo dienos. Priimtas sprendimas dabar yra rekomendacinio pobūdžio, tai reiškia neprivalomas nei vartotojui, nei paslaugų teikėjui, kuriems išliks teisė kreiptis į teismą.

Nuo 2012 m. sausio 1 d. įstatymų pakeitimais buvo nutarta, kad finansų priežiūros sistemą išlaikys patys rinkos dalyviai. Lietuvos banko įstatyme yra įtvirtinami principai, pagal kuriuos nutarta skaičiuoti atskaitymus rinkos dalyviams, ir jie yra skirtingi, priklausomai nuo rinkos dalyvio statuso ar pobūdžio, tai reiškia, kad bankai moka įmokas nuo savo vidutinio metinio turto, draudimo institucijos taip, kaip ir buvo iki pataisų, moka nuo pasirašytų draudimo įmokų, o kai kurios institucijos, tokios kaip mokėjimo įstaigos, moka nuo apyvartos.

Apibendrinant galima teigti, kad 2011 m. lapkričio 17 d. Seime vakariniame posėdyje priėmė Finansų rinkos priežiūros sistemos pertvarkos įstatymą, Lietuvos banko įstatymo ir jų lydimųjų įstatymų pataisas, kuriomis nuo 2012 m. sausio 1 d. buvo nutarta pertvarkyti Lietuvos finansų rinkos priežiūros sistemą. Nuo 2012 m. sausio 1 d. buvo panaikinta Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija bei Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija, o jų funkcijos perduotos Lietuvos bankui. Taip pat priimtais Lietuvos banko įstatymo pakeitimais buvo įtvirtinta vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų nagrinėjimo ne teisme tvarka. Ginčų nagrinėjimas yra nemokamas ir juos išnagrinėti turi per 3 mėnesius nuo vartotojo kreipimosi gavimo dienos. Priimtas sprendimas dabar yra rekomendacinio pobūdžio. Nuo 2012 m. sausio 1 d. nutarta finansų rinkos priežiūros finansavimą vykdyti finansų rinkos dalyvių lėšomis (skaičiuoti atskaitymus rinkos dalyviams): bankai moka įmokas nuo savo vidutinio metinio turto, draudimo institucijos moka nuo pasirašytų draudimoįmokų, o mokėjimo įstaigos, moka nuo apyvartos.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3211 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laura
  • Lietuvos finansų rinkos
    10 - 7 balsai (-ų)
Lietuvos finansų rinkos. (2016 m. Vasario 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-finansu-rinkos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 20 d. 02:32
×