Lietuvos finansų stabilumas


Lietuvos finansų stabilumas

Per paskutiniuosius tris dešimtmečius beveik visose šalyse įvyko nemažai radikalių permainų, kurios turėjo didžiulę įtaką finansų rinkoms. Permainoms ir sparčiai plėtrai turėjo įtakos dereguliacija, liberalizacija, globalizacija, pažangios technologijos, be to padidėjo tarpvalstybiniai kapitalo srautai, o rinkos sukūrė naujus sudėtingus finansinius instrumentus. Kiekvienos šalies finansų stabilumui didelę įtaką daro Centrinis bankas, kuris atlieka finansinio tarpininko vaidmenį. Kalbant apie Lietuvą, Lietuvos finansinis stabilumas priklauso nuo fiskalines politikos vykdymo, kurią vykdo valdžia. Didžiausią įtaką Lietuvoje finansiniam stabilumui turi mokesčiai, valstybės skola ir minimalus mėnesinis atlyginimas.

Stabilumą gali apibūdinti kaip nestabilią tuomet, kai sutrikdomas ekonominis aktyvumas ir sistema kelia grėsmę pačiai ekonomikai. Taip pat reikėtų paminėti, kad finansinė sistema apima sudėtingus, bet tarpusavyje susijusius komponentus: infrastuktūra (mokėjimų, atsiskaitymų ir apskaitos sistemas), bankai (vertybinių popierių biržos, bankai, instituciniai investuotojai) ir rinkos (pinigų, akcijų, obligacijų). Nors vienas iš šių dalių sutrikimas gali pakenkti visos sistemos stabilumui. Taigi, finansų sistema laikoma stabili, ne tik tada kai nėra krizinių situacijų, bet ir kai sudaro palankias sąlygas veiksmingai paskirstyti ekonominius išteklius geografiniu ir laiko aspektais, įkainoja įvertina, paskirsto ir valdo finansinę riziką, geba atlikti pagrindines funkcijas ir tada kai susiduria su išorės sukrėtimais ir disbalansais.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2015 m.
  • 2 puslapiai (858 žodžiai)
  • Universitetas
  • Indre
  • Lietuvos finansų stabilumas
    10 - 8 balsai (-ų)
Lietuvos finansų stabilumas. (2015 m. Kovo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-finansu-stabilumas.html Peržiūrėta 2020 m. Lapkričio 30 d. 00:29
×
33 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo