Lietuvos geopolitinė padėtis


Lietuvos geopolitinė padėtis. Geopolitikos apibrėžimas ir Lietuvos geopolitinė raida. Lietuvos geopolitikos veiksniai. Lietuvos geopolitikos padėtis „tarp rytų ir vakarų“. Literatūros sąrašas.

Kiekvienos valstybės geopolitinė ašis, tai geografijos ryšys su politika. Pirmasis geopolitikos sąvoką į mokslo pasaulį įvedė švedų mokslininkas, politikas, Upsalos universiteto dėstytojas Rudolfas Čelenas (Rudolf Kjellen, 1864-1922). Geopolitika kaip mokslas praėjo daug kelių ir klystkelių. Šiandien šis mokslas vėl vienas populiariausių daugelyje valstybių. Yra išleidžiama daug literatūros, vyksta daug tarptautinių konferencijų sienų, pasienių, sausumos teritorijų ir kitais klausimai. Lietuvoje geopolitikos pradininkai ir mokslo prasmių aiškintojai buvo profesoriai Kazys Pakštas (1893-1960), Stanislovas Tarvydas (1903-1975). Jų pasekėjas profesorius Stasys Vaitekūnas iki šių dienų analizuoja ir pateikia aiškinimus apie Lietuvos geopolitiką. Jis teigia „Geopolitika - tai mokslas apie valstybės politinių reiškinių priklausymą nuo geografijos“ (Vaitekūnas, 1991, 5p.). Geopolitinis pasaulio įvykių aiškinimo būdas remiasi prielaida, kad gamtinės sąlygos lemia politinius, socialinius, ekonominius ir kitus reiškinius. Todėl siekiant įvertinti šalies geopolitinę padėtį, reikia geografinių, istorinių, ekologinių, sociologinių ir daugybės kitų duomenų.

Visas pasaulis suskirstytas į valstybes. Dažniausiai valstybė apibūdinama kaip tam tikroje teritorijoje gyvuojanti politinė organizacija, turinti nuolatinę valdžią, pastovius gyventojus ir suverenitetą. Turbūt nėra valstybės, kuri per savo gyvavimo istoriją nebūtų patyrusi pakilimų ir praradimų, kančių ir šlovės. Ne išimtis ir Lietuva. Mes gyvename mažame, gražiame, bet pavojingame žemės kampelyje, kurio mums pavydi kaimynai. Profesionaliosios geografijos Lietuvoje pradininkas, geopolitikas Kazys Pakštas rašė, kad nė dėl vieno pasaulio uosto nėra tiek varžomasi, kaip dėl Klaipėdos ir nė dėl vienos pasaulio sostinės, kaip dėl Vilniaus.

  • Viešasis administravimas Esė
  • Microsoft Word 34 KB
  • 2015 m.
  • 6 puslapiai (2488 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Lietuvos geopolitinė padėtis
    10 - 5 balsai (-ų)
Lietuvos geopolitinė padėtis. (2015 m. Vasario 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-geopolitine-padetis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 08:41
×