Lietuvos gyventojų migracijos statistinė analizė


Įvadas. Gyventojų migracijos. Migracijos samprata. Migracijos rušys ir priežastys. Migracijos kitimo dinamikos analizė. Kaip keičiasi emigracijos ir imigracijos straitai. Rodiklių vidutinių dydžių vertinimas. Pagrindiniai dinamikos eilučių rodiklių pokyčiai. Absoliutinis vidutinis prieaugis. Išvados. Literatūra.


Nuo seniausių laikų žmonės nepasižymi sėslumu. Priešistoriniais laikais migracija vyko dėl klimato kitimo, derlingesnių žemių, maisto atsargų, medžioklės plotų. Šiuolaikinė migracija skiriasi nuo priešistorinės, žmonės migruoja dėl socialinių ir politinių priežasčių. XIV-XV a. laikomas tarptautinės migracijos pradžia. Geografinių atradimų laikotarpis leido europiečiams migruoti ir kurtis naujose vietose. Tuomet daug Europos gyventojų vyko į pavojingas keliones ir kūrė kolonijas visame pasualyje. XIX a. didžiausią migrant strautą sudarė vergai, kurie prievarta buvo pervežti iš Afrikos. XIX a. prasidėjo migracija iš Europos į Ameriką, tai buvo didžiausia migracia žmonijos istorijoje. Visa žmonijos istorija – tai nepertraukiamas žmonių ir tautų judėjimas (Butovas, 2003).

Darbo tikslas – išanalizuoti ir statistiškai įvertinti migracijos mąstus 2004-2016 metais.

Perkeltas asmuo – tai asmuo, kurį palikti gyvenamąją vietą privertė atitinkami valdžios veiksmai. Tokie žmonės tebepriklauso savo šalies jurisdikcijai, todėl tarptautinės organizacijos ar institucijos negali jiems padėti, jei to nenori jų gimtoji šalis.

Atsižvelgiant į įvairius rodiklius ir veiksnius, migracijos klasifikuojamos įvariai. Migracija vyksta tik tada, kai persikėlimų metu kertamos administracinės tam tikrų teritorijų ribos.

Vidinė migracija vyksta šalies viduje tarp atskirų region, administracinių rajonų, miestų.

Pagal persikėlimo atstumus migracijos klasifikuojamos į tolimas ir artimas. Dar galima išskirti teisėtas ir neteisėtas migracijas.

emigrantai, išvykstantys dėl šeiminių ar kitokių priežasčių į kitą šalį nuolatos gyventi;

Didėjimo tempą galima išreikšti procentais arba vienetų dalimis (kaip augimo koeficientą).

Lietuva – emigracijos valstybė, todėl dideli emigracijos mastai sukelia nemažai problemų. Darbe nagrinėjama Lietuvos migracija 2005-2016 metais. Stebint visa Lietuvos migraciją, matome, kad pagrindinė šalies gyventojų migracijos rūšis yra dėl tam tikrų priežasčių. Daugiausiai iš Lietuvos emigravo 2009-2010 metais, gyventojai ieško geresnio darbo, didesnio atlyginimo užsienio šalyse, kur pragyvenimo ir ekonomikos lygis yra salyginai aukštesnis nei Lietuvoje.

Pagal pateiktus duomenis matome, kad Lietuvoje gerėjant ekonominėms sąlygoms vis didėja imigrantų, grįžtančių, atvykstančių į šalį žmonių. Lietuvos gyventojų emigracijos vidurkis per metus yra 43924,92, o imigrantų 13370,15.

  • Microsoft Word 103 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2046 žodžiai)
  • Kolegija
  • Karolina
  • Lietuvos gyventojų migracijos statistinė analizė
    10 - 1 balsai (-ų)
Lietuvos gyventojų migracijos statistinė analizė. (2018 m. Kovo 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-gyventoju-migracijos-statistine-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 04 d. 13:43
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo