Lietuvos Helsinkio grupės veikla ginant tautų teises


Įvadas. Lietuvos helsinkio grupės susikūrimas ir tikslai. Lietuvos helsinkio grupės veikla ginant tautų teises. Parama okupuotiems baltijos kraštams. Parama sovietų sąjungos disidentams. Parama vokiečių tautybėms asmenims. Parama kitų tautų bei kraštų gyventojams. Lietuvos helsinkio grupės veiklos pasekmės. Išvados. Literatūros sąrašas.

Temos aktualumas. Ar daug pasaulio istorijoje yra tokių pavyzdžių, kai vienos tautos ar tam tikros šalies ar karšto atstovai imtųsi ginti kitų tautų atstovus ar kitos šalies piliečius. Tikriausiai būtų galima paminėti tik keletą pavyzdžių. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė garsėjo, kaip viena iš tokių, kuri viduramžiais ir naujaisiais laikais gynė tautas ir kurioje prieglobstį surasdavo tautos, kurioms buvo iškilęs pavojus dėl jų išlikimo etninėse žemėse (pvz. karaimai, totoriai). Kai kurie kritikai žvelgdami gyliau galėtų įvardinti priežastis dėl ko tai buvo daroma, tačiau pagalbos tautos fakto nuneigti negalima. Šiais moderniais laikais tokių užduočių imasi įvairios tarptautinės organizacijos (pvz. Jungtinių Tautų Organizacija, NATO) arba pavienės valstybės. Vienas iš tokių pavyzdžių galėtų būti Islandijos Respublikos sprendimas, kaip pirmosios valstybės pasaulyje pripažinusios de facto ir de jure, Lietuvos Respublikos nepriklausomybės 1990 m. Nei viena taip vadinama didžioji pasaulio valstybė pirma nesiryžo pripažinti jaunos valstybės.

Radikaliai padėtis ėmė keistis tik pradedant XX a., kai daugelis šalių suvokė, kad pasyvi laikysena nuo kitų šalių ar tautų problemų gali neigiamai atsiliepti jiems patiems ir bendrajai pasaulio tvarkai. Pirmiausiai apie tai pradėjo galvoti tose šalyse, kurios pasaulio istorijoje vaidino vieną iš pagrindinių vaidmenų. Tuo tarpu mažosios šalys, jų atstovai turėjo taip tikėtis didžiųjų valstybių užtarimo. Jos buvo tarsi žaislai atsidūrę tarp galingųjų valstybių tarpo.

Kaip tam tikras fenomenas atrodo, kai tam tikro okupuoto krašto atstovai, patys nesulaukę pagalbos iš kitų demokratinių valstybių, imdavosi likusiam pasauliui parodyti ne tik savo pavergtos šalies, tautos apvergtiną dalią, bet ir savo dokumentuose paminėdavo ir kitų kraštų žmonėms, tautoms iškilusiais panašias problemas, susijusias su žmogaus teisių pažeidimų aspektais.

Tyrimo objektas. Šio darbo tyrimo objektas Lietuvos Helsinkio grupės veikla, kuri buvo nukreipta ginant kitų tautų teises.

Šaltinis. Objektyviausiai apie Lietuvos Helsinkio grupės veiklą galima spręsti iš išlikusių dokumentų. Toks rinkinys buvo išleistas 1999 m. Šį dokumentų rinkinį surinko ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui pateikė vienas iš šios grupės įkūrėjų Viktoras Petkus. Šiame darbe buvo panaudoti tie dokumentai, kuriuose atsispindėjo Lietuvos Helsinkio grupės veikla ginant kitų tautų teises.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2012 m.
  • 14 puslapių (3539 žodžiai)
  • Olga
  • Lietuvos Helsinkio grupės veikla ginant tautų teises
    10 - 3 balsai (-ų)
Lietuvos Helsinkio grupės veikla ginant tautų teises. (2012 m. Spalio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/lietuvos-helsinkio-grupes-veikla-ginant-tautu-teises.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 01:56
×